maar hun cliënten kwamen niet ongeschonden door de Insolvent Debtors' Court. Dit bracht Nixon, de Deputy Warden van Fleet, ertoe een bemiddelende rol te spelen, waarbij de gevangene het honorarium voor de agent aan Nixon in handen gaf. In die gevallen had Nixon enige controle op de betrouwbaarheid van de agent of attorney. Het Comité van 1819 hoorde ook Mr.George Graham. Hij was een attorney en vanaf het begin betrokken bij de Insolvent Debtors' Court: Zijn verklaringen voor het Comité gingen vnl. over de agenten. Er waren vele wantoestanden, waarin de rechtbank geen inzicht kon hebben, omdat de misbruiken zich afspeelden tussen de schuldenaar en zijn agent. Een van die agenten was Samuel Emery. Hij deed zaken in bijna alle country gevangenissen van het koninkrijk. Alvorens naar de gevangenis te gaan raadpleegden schuldenaren Emery, hoe zij het best uit hun problemen konden komen. Graham getuigde, dat er zelfs valse writs werden gemaakt met nagemaakte zegels van de Court of King's Bench. In één geval heeft hij dat helemaal uitgezocht. Maar intussen had de betrokken schuldenaar wel de 'benefit of the act' gekregen. Emery was oorspronkelijk een boer in Staffordshire, die zelf drie jaren wegens schulden in de gevangenis zat. Daarna was hij gaan optreden als agent. Graham legde zelfs een reeks van namen over van personen, die de benefit of the act hadden verworven, met behulp van vroegere voor schulden gegijzelden, die na hun gijzeling als 'attorney' in York werkten en gebruik maakten van Londense agenten. Om de schuldenaren naar Londen over te brengen, werden ook writs van habeas corpus vervalst. De sham-attornies en agenten verspreidden een brief onder wegens schulden gevangenen, die nauwkeurig uiteenzettehoe men de crediteur op kosten kon drijven. Aan het eind werden de proceskosten en die van de 'attorney' opgeteld: 'Plaintiff's Costs £314 - Defendant's Costs £24.19s.6d. Er was dus een heel netwerk van sham-attorneys, friendly arrests, vervalste writs, meineden, waarmee met succes velen ten onrechte de 'benefit of the act' verwierven en practisch van hun schulden af waren. De agenten verzonden zelfs gedrukte circulaires, met lijsten van hun tarieven, die aanzienlijk onder die van de bona-fide attornies lagen. Deze bevindingen werden bevestigd in het Report from the Lords Committees to enquire into the State of the Laws as they affect Insolvent Debtors in England van 1820. Zij rapporteerden de volgende kwalijke praktijken van agenten: Removing Debtors by Habeas Corpus from one Gaol to another, the better enabling them to defraud their Creditors; advising them to plea to Actions when they have no Defence; hiring Bail, which is done at a Per-Centage of 2s. in the Pound upon the Amount of the Debt; employing Persons in Prisons to act as their Agents in procuring them Business; and acting generally as regular Attorneys. Het kwam herhaaldelijk voor, dat het een rechtbank duidelijk werd, dat bij die rechtbank erkende attorneys onjuiste handelingen verrichten. Zij werden dan geschrapt van de rol. Een niet erkende attorney (agent of sham-attorney) die voor een rechtbank optrad, kon gevangenisstraf krijgen wegen contempt of court. Schrappen noch gevangenisstraf kwamen vaak voor. De Insolvent Debtors' Court heeft in 1830 ook een poging ondernomen om een einde te

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 18