in zijn Charles Dickens as a Legal Historian, geeft Holdsworth het verschil aan tussen de 'bail below' (de bail to the sheriff) en de 'bail above' (de bail to the Action d.i. voor de rechter), maar citeert dan de beschrijving door Dickens van de sham-baii in The Pickwick Papers, zonder nader uiteen te zetten hoe deze sham-bail naast of misschien tussen de twee eerder genoemde vormen van borg kon functioneren. Wij zagen reeds, dat in het bailable process onmiddellijk arrestatie kon worden voorkomen door borg te stellen. Als de gedaagde een borg had kunnen stellen, of een borgsom had gestort, of zich had overgegeven aan de sheriff [rendered] was de 'appearance' eerst volledig. Eerst dan kon de procedure verder gaan met de 'declaration' van de eiser. Als nu de gedaagde een borg had kunnen stellen bij de sheriff (bail to the Sheriff, bail below) en vervolgens bij de rechtbank (bail to the Action, bail above) en daardoor vrij rondliep, kon er reden zijn te vermoeden, dat die borg niet credietwaardig genoeg was. De eiser kon dan 'except' de borg. Deze moest zichzelf dan rechtvaardigen: "they are to justify, that is prove their sufficiency on their own oath, submitting, in some cases, to a personal examination." Dit kostte uiteraard weer tijd. Het kwam bovendien herhaaldelijk voor, dat de borg als onvoldoende credietwaardig werd verworpen, of dat niet tot een onderzpek daarvan werd overgegaan. Aan de eiser bleef dan alleen over een actie tegen de sheriff of tegen de bail below te beginnen, dan wel zijn vordering in te trekken. De bail below moest bestaan uit twee voldoende borgen of uit de gevorderde som vermeerderd met een bedrag voor kosten. Na het antwoord van de sheriff op het arrestatiebevel van de rechtbank (return of writ) moest binnen bepaalde korte perioden (deze perioden waren verschillend naargelang de regels van de betrokken rechtbank) de bail above gesteld worden. Deze kon bestaan uit dezelfde personen als de bail below maar ook uit anderen. Deze stelden zich verantwoordelijk, dat de gedaagde de gevorderde schuld zou betalen, of zich zou gevangen geven. Hiervan werd de attorney van de eiser in kennis gesteld. Deze had dan twintig dagen tijd om bezwaar tegen de borgen te maken. Er begon dan een nieuwe termijn, waarbinnen de borgen zich konden rechtvaardigen. In die termijn kon de gedaagde de bail above door twee anderen vervangen: de 'added bail'. Thus it will be observed that the system tends to bring into action three different sets of bail, the bail to the sheriff, the bail originally put in to the action, and the added bail who ultimately justify; and also to involve the conflicting rights of five different parties, the plaintiff, the defendant, the sheriff, the bail below, and the bail above. Had iemand goede vrienden, die borg wilden staan, dan trachtte hij hen zoveel mogelijk te sparen, door te voorkomen, dat zij voorafgaand aan de rechtszitting persoonlijk 'at the judge's chamber' zouden moeten verschijnen. Daarvoor kwamen twee andere personen, die later door de goede vrienden als 'added bail' werden vervangen. A defendant having prevailed upon his friends to become bail for him to the action, naturally wishes to spare them all unnecessary trouble in respect of

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 28