DICKENS EN DE THEE, door Jan Heijink Heeft the Dutch Dickensian al eens uit de doeken gedaan waarom Douwe Egberts zijn meest succesvolle thee-melange heeft vernoemd naar Pickwick? Ik meen van niet. Om enigermate in dit tekort te voorzien is het nuttig Dickens in verband te brengen met gebeurtenissen en rituelen rondom dat oer-Engelse fenomeen, te weten het theekransje en de tea-party. Om te beginnen is er die meest indrukwekkende tea-party aller tijden, de Boston-tea-party. Dickens heeft tijdens zijn verblijf in de VS Boston bezocht en is bij die gelegenheid ongetwijfeld in kennis gesteld van de geschiedenis van de rebellie van de Engelse kolonisten aldaar. Wat was het geval? In 1767 nam het Engelse parlement de "Townshend Duties" aan, een maatregel om de kolonisten te belasten met invoerrechten op papier, verf en thee. Na stormachtige protesten worden de Duties weer ingetrokken, behalve het invoerrecht op thee. De handelaren in thee organiseerden daarop wat wordt genoemd de Boston-tea-party, in 1774, een aanslag op een Engels schip beladen met thee in de haven van Boston. De Engelsen reageerden hard op deze provocatie, maar te laat. De situatie was al zo zeer geëscaleerd dat de Amerikaanse patriotten het gezag van het Britse parlement niet meer erkenden. Het startsein voor de Onafhankelijkheidsoorlog. Zo vonden de Verenigde Staten hun oorsprong in verwikkelingen rondom de thee. Deze voorgeschiedenis, met Dickens te Boston, is nodig om te geraken tot een verrassend nieuw licht op de geboorte van Paul Dombey junior. We weten van de verlangens van vader Dombev naar een mannelijke nazaat. Kenmerkend nu voor de Engelsen is om de hunkering naar een nageslacht uit te zingen in een lied. Een frappant voorbeeld daarvan is de klassieke song "Tea for two", met in het refrein het volgende voornemen: "We will raise a family, a boy for you, a girl for me". Geheel in overeenstemming met deze richtlijn verkreeg Dombey een zoon (het meisje was er al). Na de geboorte van Paul junior ontstaan moeilijkheden met betrekking tot de voedselvoorziening. Hoe de boreling in leven te houden? Mister Chick weet raad: "Could'nt something temperary be done with a tea-pot?" Mister Chick voelt heel fijn aan dat zo'n substituut voor de moederborst zijn zwager zeer welgevallig zou zijn. Immers, deze beschouwde "with so much bitterness the thought of being dependent for the very first step to the accomplishment of his soul's desire on a hired serving women". Ook miss Tox komt met het oog op mrs. Richards als de beoogde "serving woman" met een suggestie: "She naturally must be interested in het young charge, and must consider it a privilege to see a little cherub so closely connected with the superior classes gradually unfolding itself from day to day at one common fountain". Dit gaat Dombey wat te ver. Hij wenst absoluut geen enkele interesse van de voedster voor zijn cherubijntje, slechts een strikt functioneel optreden, als ware zij bij wijze van spreken een thee pot.

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 6