That the death of William Cooke was the result of established disease, but was accelerated by his removal on the 17th of July; and the jury considers the conduct of Mr.Clare [the creditor] and the sheriffs officers on that occasion to be most cruel and unjustifiable. De overledene was nl. zwaar ziek door de schuldeiser en de beambten van de sheriff van zijn bed gelicht, ondanks een certificaat van de behandelende arts, en onder barre weersomstandigheden naar een sponging-house gebracht. Er volgden op dit bericht enkele verontwaardigde brieven in The Times, o.a. van de arts. Het wetsontwerp uit februari 1837 kwam zó sterk gewijzigd terug uit het Select Committee, dat men wel van een nieuw ontwerp mocht spreken. De Lord Chancellor gaf in het House of Lords deze wijzigingen aan. Er was weinig verschil van mening over de wenselijkheid de arrest on Mesne Process op te heffen, maar over de arrest on Final Process liepen de meningen uiteen: men zag geen kans om alle vermogensbestanddelen voor schulddelging vatbaar te maken, zonder medewerking van de schuldenaar en om die af te dwingen was gevangenschap onmisbaar. De tweede reden was, dat de rechtbanken voor kleine schulden, waar nauwelijks van vermogen sprake was, geen enkele sanctie meer zouden hebben om een extra inspanning van de schuldenaren af te dwingen. De commissie had ook wijzigingen aangebracht om de duur van de gevangenschap te beperken. Indien nl. het vonnis was geregistreerd had de schuldenaar een jaar lang gelegenheid om uit de opbrengst van zijn onroerend goed de schuld te voldoen, daarna kon de schuldeiser via de Court of Chancery aan dat goed komen. Een soortgelijke regeling werd getroffen voor aandelen. Voor 'bank notes, promissory notes, and bills of exchange' werd een andere oplossing voorgesteld, nl. een beslagname door de sheriff. Zo kwam, zes jaar na het Fourth Report Superior Courts of Common Law 1832 tot stand 1 2 Vict.,c.l 10 An Act for abolishing Arrest on Mesne Process in Civil Action, except in certain Cases; for extending the Remedies of Creditors against the Property of Debtors; and for amending the Law for the Relief of Insolvent Debtors in England. De wet trad op 1 October van 1838 in werking. Deze wet kreeg naderhand de naam van "Prisoners' Act". 2. De Kunstenaar. Ongeveer de helft van de eerder vermelde parlementsstukken en alle relevante rapporten dateren van vóór de Sketches by Boz en The Pickwick Papers. Men moet derhalve concluderen, dat Dickens geen enkele stimulans heeft gegeven aan de parlementaire belangstelling voor de gevangenschap wegens schulden en wat daarmede samenhing. Dat wil echter niet zeggen, dat The Pickwick Papers zonder betekenis zijn geweest voor de uiteindelijke afschaffing van deze gevangenschap. In de meeste Sketches by Boz komt niets over de gevangenis voor schuldenaren voor. Voor het eerst lezen wij erover in Brokers' and Marine-store Shops. Deze schets

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 22