In Mr.Bung's Narrative, later The Broker's Man geheten wordt eerst bij een rijk en dan bij een arm man beslag gelegd. De rijke kan zijn lot wat verzachten door om te kopen. Wij zagen dat dat gebruikelijk was, en hoe de omgekochten leefden van 'fees'. Bij de arme vertelt mr.Bung hoe de vrouw verhongert. Ook bij de armen en zieken werd bij huurschuld gewoonlijk de hele boedel onmiddellijk weggehaald. Als dit niet gebeurde moest "mr.Bung" wel blijven, anders werden hij en zijn baas persoonlijk aansprakelijk voor de schuld. Mr.Bung beschrijft twee van dergelijk armen. Het zijn voornamelijk twee vrouwen, maar heel verschillende vrouwen met ieder een eigen persoonlijkheid. De geschiedenissen zijn te lang om hier te citeren, maar ik waad iedere lezer aan hen na te slaan. Menselijk verval, ook in de Prisoner's Van (29 nov.l 835), The Black Veil (27 februari 1836) en Our Next-door Neighbour 18 maart 1836)Inmiddels had op 27 februari de eerste uitgave van de gebundelde schetsen plaats gevonden en aan de reeds eerder gepubliceerde schetsen had Dickens toegevoegd A Visit to Newgate. Deze schets eindigt met de laatste nacht van een ter dood veroordeelde in zijn eenzame cel. Dickens tracht zich diens situatie in te leven en ons in dit medeleven te betrekken. Vergelijking van al deze schetsen onderling laat zien, dat in de volgorde van hun ontstaan geleidelijk Dickens het verval sterker dramatiseert. In The Broker's Man, The Black Veil, A Visit to Newgate en Our Next-door Neighbour eindigt het verval in de dood. Maar niet alleen de dood dramatiseert deze vier schetsen, ook de mensen roepen ons erbarmen op. Tezamen vormen de schetsen een mengsel van luchthartigheid, beschrijvende registratie en, in hun ontstaansvolgorde geleidelijk gedramatiseerd verval en ondergang, waarbij meer en meer de mens en zijn lijden tot uitdrukking komt. Hier en daar wordt het verval verweten aan de welgestelden waaronder allen die bij gerechtelijke procedures betrokken zijn. Telkens wordt insolventie in een maatschappelijke context geplaatst. De uitgave van de Sketches by Boz en The Pickwick Papers in boekvorm, hebben het nageslacht, waaronder wij, de indruk gegeven met twee verschillende werken van Dickens te maken te hebben. Is die indruk wel juist? Terwijl de eerste afleveringen van The Pickwick Papers verschenen, ging "Boz" door met schetsen te publiceren. De laatste

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 29