has been very dreadful. May God forgive me He has seen my solitary, lingering death." He fold his hands, and mumuring something more they could not hear, fell into a sleep - only a sleep at first, for they saw him smile. They whispered togeher for a little time, and the turnkey, stooping over the pillow, drew hastly back. "He has got his discharge, by G— said the man. He had. But he had grown so like death in life, that they knew not when he died. Het zijn twee heel verschillende chancey-prisoners, uitgesproken twee verscheidene individuen. Dickens liet in al deze verhalen de mens zien, vaak als de maatschappelijk uitgestotene. En beslist niet alleen de zielige mens die onschuldig lijdt. De dominee, de slager, de paardenscharrelaar en de verhongerende mr.Jingle waren geen onschuldigen, maar dat waren 'Twenty' en de chancery-prisoners voor Dickens wèl. Allen waren mensen met een eigen levensgeschiedenis en dat was het grote verschil met de 'law of insolvency' van Dickens' tijd. The Pickwick Papers zijn populair geworden en hebben Dickens beroemd gemaakt. De mens, de lezer, herkende de mens in Dickens' schetsen. Het recht was nog niet zo ver, al begonnen de wetgevers iets te beseffen en trachtte de Insolvent Debtors' Court met de menselijke situaties rekening te houden. Het is de, hoewel onbewuste, herkenning van duizenden lezers van zichzelf, die de bijdrage is van Dickens aan de veel later pas komende totale afschaffing van arrestatie in verband met schulden en van de ficties. BRONNEN Ebbinge Wubben, Mr.J.A. Literatuur en Recht; Charles Dickens en Gevangenschap wegens Schulden. Ac.Prïschr. Utrecht - nov.2000 - ISBN 90-76912-02-5. Slater, M. (ed.) Dickens' Journalism Sketches by Boz and other early papers. 1833-39 - Phoenix London 1996. - 580p.,index and glossary. - ISBN 1 85799 303 1 Statutes - Statutes at Large. - London: Eyre and Strahan Woodfall and Strahan. - The Statutes of the United Kingdom of Great Britain and Ireland; with Notes and References by John Baithby, of Lincoln's Inn, Esq., Barrister at Law. - London: Eyre and Strahan Strahan, 1914. Parliamentary Papers: 1792 Report of the Committee appointed to enquire into the Practice and Effects of Imprisonment for Debts. - House of Commons. - Sessional Papers of the Eighteenth Century Sheila Lamber (ed.). - Vol.80, George III Reports and Papers 1790-91 and 1792. - Wilmington Delaware Scholary Resources, 1975. - p.265-357. - ISBN 0-8420-1973-1. 1809 Minutes of Evidence given before the Lord Committees appointed to enquire into

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 39