Herfst 2004 no. 50 het slaan van vrouw en kinderen achterwege te laten, evenals het drinken van alcohol. Er waren natuurlijk vele mensen die, vanuit hun oprechte bewogenheid, structureel hielpen door scholen te stichten en medische zorg te verlenen aan de armen. Deze vorm van liefdadigheid, die mensen méér bood dan een tijdelijk bevredigd hongergevoel, spreekt ons uiteraard het meest aan; de ontvanger kon met de gereedschappen van basiskennis en -ontwikkeling en een dosis wilskracht een menswaardig bestaan opbouwen. In Bleak House vinden we de hiervoor besproken liefdadigheidsmethoden allemaal beschreven. Al in de eerste bladzijden wordt duidelijk dat Esther Summerson, degene die de gebeurtenissen in dagboekstijl aan elkaar schrijft, sinds haar geboorte het dagelijks brood ontvangt van een kille, liefdeloze vrouw, die zij pleegmoeder noemt. Vanuit haar fanatiek christelijke overtuiging, overtreedt deze alle wetten van fatsoen en mededogen door de moeder na de geboorte te laten geloven dat haar kind dood is en het kind in niet mis te verstane bewoordingen duidelijk maakt, dat zij, als bastaard de vloek van deze zonde haar hele leven met zich mee zal dragen. Hier is sprake van een liefdadigheid, die het begrip tot een aanfluiting maakt; het blijvend verminken van een persoonlijkheid in ruil voor genadebrood. Mrs. Jellyby bedrijft, wat Dickens noemt de "telescopische liefdadigheid". Deze dame is "devoted to the subject of Africa with a view to the general cultivation of the coffeeberry and the navtives". Deze devotie is zó absoluut, dat zij alles wat zich dichterbij bevindt, verwaarloost, inclusief haar eigen persoon. Ook hier heeft liefdadigheid veel meer met het eigen ego te maken als met de behoeftige ander. Hoewel de koffieteelt in Borrioboola- Gha dankzij de inspanningen van mrs. Jellyby ongetwijfeld floreerde, was zij voor haar omgeving een egoïstisch mens die tijd noch belangstelling had voor simpele plichten als het verzorgen en knuffelen van haar kinderen. Misplaatste liefdadigheid, waar de prioriteiten verkeerd worden gelegd. Mrs. Pardiggle, in het bezit van een 8 The Dutch Dickensian Volume XXTV

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 11