Herfst 2004 no. 50 WAAR LAG BLEAK HOUSE? door Guus de Landtsheer Een speurtocht naar de lokatie van het 'echte' Bleak House. Een zoektocht die ons via een korte omweg via Kent brengt naar Hertfordshire, maar uiteindelijk veel te raden over laat. Zoals bij alle romans van Dickens is er ook bij Bleak House door de exegeten van hem driftig gezocht naar aanwijzingen die ons zouden kunnen leiden naar de werkelijke lokaties waar de roman zich afspeelde. Bij een titel, als Bleak house waarbij de auteur kennelijk een huis zo'n belangrijke functie toedichtte is dat ook wel te begrijpen. Omdat Dickens in zijn boeken nooit de echte namen van zijn locaties gebruikte zijn alle echte 'Bleak houses' vanaf het eerste moment verdacht, maar voor de volledigheid kunnen we ze natuurlijk niet meteen afschrijven. Uitzonderingen kunnen nu eenmaal de regel bevestigen. Het eerste 'echte' Bleak House vond ik in Broadstairs, ik heb het zelfs in levende lijve' mogen aanschouwen tijdens een bezoek aan deze plaats. Het val ook meteen af als 1 echt' omdat het als één van de vele dickenshouses keurig heeft beschreven welke connectie het met de schrijver heeft. In Charles Dickens' day Bleak House, Broadstairs, was still named Fort House, and the building has been greatly enlarged by the addition of a west wing since he lived in it. Goed het heeft dan de verkeerde naam, maar heeft het Dickens misschien de inspiratie gegeven? Helaas ook dat is niet het geval, want als we uitgaan van de beschrijving van het huis in de roman en de tekening die er door Phiz van is gemaakt is er niets dat hier op wijst. There was a light sparkling on the top of a hill before us, and the driver, pointing to it with his whip and crying, "That's Bleak House!" put his horses The Dutch Dickensian Volume XXIV 11

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 14