Herfst 2004 no. 50 DICKENS EN HET EINDEXAMEN GESCHIEDENIS HAVO/VWO. door Guus de Landtsheer Met een zekere regelmaat zien we Dickens op duiken in de geschiedenisboeken die op het middelbaar onderwijs worden gebruikt Dit jaar is hij zelfs aanwezig in de stof van het eindexamen onderwerp: "Met de loep op Lancashire". Het zijn voor leerling en docent weer 'Zware Tijden' Al eerder is op de bijeenkomsten van onze branch het onderwerp Dickens en het Nederlandse geschiedenisonderwijs aan de orde geweest. Logisch natuurlijk want voor geschiedenis leraren die zich bezig houden met de industriële revolutie en het daarmee gepaard gaande pijnlijke proces van sociale veranderingen in Groot-Brittannië is hij een dankbaar onderwerp. Bij welke andere schrijver krijg je als het om armoede en ellende gaat zoveel waar voor je geld? Toen de examencommissie een paar jaar geleden besloot het onderwerp Industriële revolutie als één van de twee eindexamen onderwerpen op te voeren lag de weg naar Dickens weer open. Dit jaar en het volgende zullen de leerlingen die geschiedenis in hun profiel hebben (en dat is in 2 van de 4 profielen het geval) zich het hoofd moeten buigen over het onderwerp met de titel: "Met de loep op Lancashire" Katoen en samenleving 1750 - 1850 Schrijvers van het lesmateriaal voor de eindexamen katern gebruiken altijd een instapverhaal om het thema bij de leerlingen te introduceren. In het boekje dat wij op school gebruiken is dat een korte samenvatting van "Hard Times" of "Zware tijden" zoals het daar wordt genoemd. Eerst verklaart de auteur dat Engeland uit twee naties bestond: aan de ene kant steenrijke ondernemers en aristocraten en aan de andere kant arbeiders die onafgebroken ploeterden in lawaaiige fabrieken en smerige steden waar de zon nooit scheen. Daarna komt de schrijver met een The Dutch Dickensian Volume XXIV 21

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 24