Herfst 2004 no. 50 zekere fascinatie voor de stad Londen: dat het zo goed de atmosfeer oproept van het Londen uit die tijd. Dat element zie je ook terug in "Our Mutual Friend". Op de kaartjes in het boek en op oude kaarten van Londen "retrace" ik de "steps" waar het mogelijk is. Ik heb er zoals dat heet behoorlijk veel omheen gelezen over de stad zelf in die tijd, plus een aantal historische romans die zich op diverse plaatsen in Engeland in het Victoriaanse tijdperk afspelen. Wat andere plaatsen in Engeland betreft: een koetstocht naar een noord-Engelse school? Leuk. Een reizend toneelgezelschap naar zuidwest Engeland? Ook leuk. Maar er gaat toch niets boven een beschrijving van Londen, als het kan liefst zo gedetailleerd mogelijk. Als er in Dickens' boeken (of van anderen uit die tijd) personen door Londen lopen: een courtyard oversteken, door een alleyway, onder een arch door, trappen af naar de Thames, dan pak ik een kaart van Londen en probeer te zien waar dat was. Tegenwoordig is dat eigenlijk meer "waar dat zo ongeveer was" want de vernieuwing heeft soms hard en genadeloos toegeslagen. Neem bijv. de beruchte wijk uit Victoriaans Londen: St. Giles, grofweg ten noorden van St. Martin-in-the-Fields tot ongeveer Oxford Street. Een notoir slumgebied, met slecht onderhouden huizen, vele malen onderverhuurd, vol met dubieuze zaken en lieden. Een zg. "rookery" waar een respectabel mens zich niet diende te vertonen en zeker niet 's nachts. Dus trok het veel duister volk. (Vergelijkbaar is o.a. "Tom-all- alone's" waar Allan Woodcourt Jo vindt.) Een focus point in St. Giles was de "Seven Dials". Een kruising waar zeven straten uit de buurt op uitkwamen. Als je daar nu naartoe gaat moetje als het ware je ogen sluiten om je nog iets voor de geest te kunnen halen: het is getransformeerd in een keurig mini- pleintje waar toeristen langs slenteren. In het midden ter herinnering aan de renovatie een bescheiden gedenkteken met een paar traptreden er om heen, in tegenstelling met de Victoriaanse "Seven Dials" alles heel schoon en netjes, tot volle tevredenheid 26 The Dutch Dickensian Volume XXIV

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 29