LONDON IN "BLEAK HOUSE" Winter 2004 no.51 Een aantal lokaties in London die in Bleak House voorkomen door Gerrit Terpstra "Wat zit je toch met die kaarten te doen?" "Ja, wat doe je nou met een kaart? Gewoon, ik kijk en zoek iets op." "Maar moet je daar zo lang over doen? Dat heb je toch zo gevonden?" 22 The Dutch Dickensian Volume XXIV Heel vaak heb ik dit soort gesprekjes al moeten voeren. Of het nu een reisroute was die afgelegd moest worden of een stadsplattegrond, altijd nam ik daar meer tijd voor dan blijkbaar gemiddeld nodig werd geacht. Wat betekent dat symbooltje op de kaart? Waar zou dat weggetje heen voeren? Languit op de grond om de kaart beter te kunnen uitspreiden. Liefst nog een er naast om te kunnen vergeüjken. Geen mooier gevoel dan in een onbekend bos te lopen en dan terloops melden datje zo dadelijk steil omhoog moet naar een heuveltop. "Waar is die heuvel dan? Er is nog helemaal niets te zien." Klopt, maar de kaart gaf al aan hoe geaccidenteerd het terrein achter het bos was. Het enige bezwaar van gedetailleerde stafkaarten is datje relatief snel naar een andere gedetailleerde stafkaart wandelt en dat gaat in de papieren lopen. Een goede kaart moet je ook koesteren gelijk een goed boek. Daarom bevalt de Engelse uitdrukking "map-reading" mij ook zo goed. Vandaar dat het ook niet zo vreemd is dat ik blij was met de aanschaf van "An Illustrated Map of Charles Dickens' London 1812 - 1870" door Kenneth William Baxendale. Dat ik daarmee ook nog het Ebenezer Scrooge fonds heb gesteund is nog eens mooi meegenomen. Meer dan in Dickens' andere boeken wordt in "Bleak House" Londen beschreven. Alleen al de introductie van de mist in Londen op de eerste pagina: een sfeer die meteen overgaat in de mistige sferen van Rkhard Co/stone Miss Esther S^mimcnnn A da dare Wr GuPP>' Miss Flit Jarndyce Jarndyce. Gelukkig zijn de echte slums "Tom-all-Alone's") afgebroken, met dank aan Lord Shaftesbury. Hij is niet voor niets geëerd met Shaftesbury Avenue: een belangrijke "thoroughfare" in opgeknapt gebied tussen Picadilly Circus en Charing Cross Road, midden in het huidige West-End theatergebied. Om de echte sfeer nog op te snuiven is moeilijk geworden: even stilstaan op bepaalde plaatsen die je met "Bleak House" associeert is af en toe zelfs gewoon gevaarlijk vanwege de stroom verkeer. Wat wel nog de moeite waard is is een wandeling door Lincoln's Inn Fields waar behoorlijk wat activiteit in dit boek zich afspeelt. Lincoln 's Inn Fields

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 25