BETSY TROTWOOD EEN SYMPATHIEKE DRAGONDER Voorjaar 2005 no. 52 door Liesbeth van Aalst Miss Betsey Trotwood of, gezellig vertaald, juffrouw Dribbelbos, is een karakter van formaat in David Copperfield; zij is sterk, zoals alleen vrouwen dat kunnen zijn in een tijd, waarin kracht en zelfstandigheid uitsluitend waren voorbehouden aan mannen. Zij is ook loyaal, principieel, absoluut integer en wars van vleierij en ijdelheid. Haar liefdevolle hart verbergt zij onder een nors uiterlijk en een abrupte manier van spreken. Ook deze eigenschappen worden als typisch mannelijk gezien; dientengevolge staat zij als 'excentriek' te boek. The Dutch Dickensian Volume XXV Haar eerste contact met Clara Copperfield wekt zelfs zoveel angst op bij de arme vrouw, dat deze spontaan in barensweeën uitbreekt, waardoor onze held David nog diezelfde nacht zijn intrede in de wereld doet. Ook de ijlings ontboden dokter Chillip raakt geheel van zijn a propos door de aanblik van een hem volstrekt onbekende dragonder met watjes in de oren in de zitkamer van zijn patiënte. De goede dokter, toch al geen macho in zijn beste dagen, wacht het verdere gebeuren bevend af, gezeten op de trap en blootgesteld aan een lelijke tocht. Betsey's reactie op het mannelijk geslacht van de baby is een klassieke: zij straft de boodschapper van het slechte nieuws -de dokter- af met een mep van haar muts en verlaat sprakeloos het pand. De dame heeft géén hoge muts op van het manvolk en de reden hiervan is gelegen in haar stormachtige huwelijk met een jongere, knappe man, lang geleden. Deze echtgenoot viel onder te brengen in de categorie 'hansome is, that handsome does' oftewel: 'van een mooi bord kun je niet eten'. Hij gebruikte zijn vuisten om z'n argumenten kracht bij te zetten en het gerucht ging, dat hij haar zelfs eens uit het raam van de tweede verdieping had gepoogd te werken. Na hem afgekocht te hebben, vestigde zij zich, onder haar meisjesnaam, in een huisje aan de kust. Sindsdien huldigt zij het standpunt: 'elke man is er één te veel', zélfs als het een micro-mannetje van enkele uren oud betreft, zoals David. De eerste ontmoeting tussen David en zijn tante vindt plaats na maanden van emotionele verwaarlozing door mr. Murdstone en zijn zuster en de vernedering en armoede bij het wijnhuis Murdstone en Grinby, een episode waarin de enige -wat wankele- lichtpuntjes bestaan uit de omgang met de familie Micawber. Na een verschrikkelijke voettocht arriveert David bij het huisje van miss Trotwood, zijn enige familielid. Deze reageert -na haar aanvankelijke verbijstering- op de haar eigen resolute wijze; zij sleept hem lijfelijk naar binnen. De scène die nu volgt, is van een onvervalste Dickensiaanse humor; teneinde het hysterische kind bij zijn positieven te krijgen, dient zij hem een cocktail toe van ansjovissaus, anijswater en salade dressing, regelmatig roepend:" Merci on us!" Zij legt mr. Dick, haar beminnelijke maar geestelijk zwakke huisgenoot, de woorden in de mond voor een oplossing. Want ondanks haar: "he has run away. Ah! His sister Betsey never would have run away" is het de lezer 1 4

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 11