Voorjaar 2005 no. 52 The Dutch Dickensian Volume XXV 1 6 aandeel in het gebeuren betreft; haar hysterische zelfkastijding is voor ons moeilijk te begrijpen. Victoriaanse vrouw aanwezig zijn - is zij een unieke persoonlijkheid, door haar tijdgenoten als excentriek en onvrouwelijk gezien. Denk alleen aan het feit, dat zij als alleenstaande vrouw een dito manspersoon als huisgenoot heeft! Me dunkt, dat zou in bepaalde milieus heden ten dage nog reden tot roddel en achterklap geven! Betsey is met liefde en zorgvuldigheid door Dickens neergezet, evenals zijn andere vrouwelijke karakters en dat maakt hem niet alleen tot de geweldige schrijver die hij is, maar wekt ook des te meer onze nieuwsgierigheid naar zijn tijd, waarin -ondanks een rigide opvoeding- sommige vrouwen ontsnapten en tot volwaardige mensen opgroeiden in plaats van gedweeë poppetjes. De Betsey Trotwood van onze tijd draagt een mantelpakje en gaat elke dag naar kantoor. Ik kom haar weieens tegen, winkelend in Gouda of op een feestje bij vrienden. Ondanks teleurstellingen en verdriet, een weldaad voor haar omgeving. Dickens heeft het goed gezien. Dat de uitdrukking: 'it takes two to tango' dateert van na de Dickens periode, moge hier duidelijk zijn. Ook Agnes, 'who was always pointing upwards' ("to the bedroom", zoals een guitig spreker eens opmerkte), roept bij vele moderne lezers een neiging tot driftig door elkaar schudden op; zij is zó perfect in haar sereniteit en opofferingsgezindheid, dat men zich onwillekeurig afvraagt, of David door zijn tweede huwelijk niet van de regen in de drup raakte. En last but not least, miss Betsey Trotwood, de ijzeren dame met het gouden hart. De verbittering en wanhoop over het misbruik van haar liefde door haar echtgenoot, heeft haar - uiteraard- een overlevingsstrategie doen ontwikkelen; een masker van achterdocht en stuursheid naar de buitenwereld. Haar intelligentie voorkomt echter, dat zij een verblind mannenhaatster wordt. Haar genereus karakter verwelkomt iedere mens, die haar respect verdient. Door haar gebrek aan hulpeloosheid, hysterie en herhaaldelijk flauwvallen - trekjes die bij vrijwel elke

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 13