De redactie, immer op zoek naar het beste voor de Dutch Dickensian, heeft in een, wat nu blijkt, onbezonnen moment aangekondigd dat het Herfstnummer geheel gewijd is aan 'The Friends of Charles Dickens'. Inmiddels is het tot de redactie doorgedrongen dat dit thema, wil men het de aandacht geven die het verdient, op z'n minst een dubbeldik nummer verlangt. En zelfs dan is het aantal pagina's, als men de bekendste vrienden wil bespreken, nog aan de magere kant. Voorjaar 2005 no. 52 Nu is dit technische probleem nog wel door de redactie op te lossen, een veel groter probleem vormt echter het schrijven van deze biografieën waarin de relatie met Dickens aan de orde komt. Na enige reflectie in de kerstvakantie met een goed glas wijn in de hand en een extra blokje in de open haard heeft de redactie besloten zich niet zomaar gewonnen te geven. Waar woordenboekschrijvers ook niet bij de pakken neer gaan zitten en Dickens ook niet besloot om na de voltooiing van the Pickwick Papers zijn pen in de wilgen te hangen, past het de redactie niet om te stoppen na de A van William Harrison Ainsworth. Ze heeft daarom besloten eerst de omvang van de taak in kaart te brengen. Op het internet circuleren er lijsten met namen van vrienden van Dickens. Op de onvolprezen site van David Perdue* staan zelfs 33 namen onder het kopje 'Friends'. Dat was wel even schrikken. Maar een aantal van die namen kunnen we zonder schuldgevoelens vooruitschuiven. Het waren of slechts vrienden voor een korte periode of hun invloed op Dickens was zo beperkt dat we ze nu eerder kennissen zouden noemen. Dan hebben we ook nog enkele zakenrelaties die we in één artikel bij elkaar kunnen behandelen vanwege gelijksoortige overeenkomsten; zoals bijvoorbeeld de ruzie over contracten. Als we deze namen nu eens voorzien van het cijfer 3, dan hebben we nog steeds een lijst van twintig namen. Een aanzienlijk aantal, maar de redactie besloot nog een stap verder te gaan door de namen van deze vrienden te verdelen in hen die tot de zogenaamde 'inner circle' behoorden (1) en degenen die zich daar omheen bewogen (2). Op die manier zijn we tot de hiernaast bewerkte lijst van Perdue gekomen. De lijst staat in alfabetische orde met daarvoor een 1, 2 of 3. Om te voorkomen dat sommige vrienden meerdere malen worden behandeld en anderen worden overgeslagen of vergeten zijn de namen waar al artikelen van zijn toegezegd doorgestreept. (1William Harrison Ainsworth (3)Hans Christian Andersen (1 )Thomas Beard (3)Richard Bentley (3)William Bradbury (1 )IIablot Knight Browne (Phiz) (2)Edward Bulwer-Lytton (1Angela Burdett-Coutts (1)Thomas Carlyle (2)Edward Chapman (2)Frederic Chapman (1 )Wilkie Collins (2)George Cruikshank (3)George Dolby (2)George Eliot (3)Frederick Mullet Evans (2)Augustus Egg (1 )John Forster (3)William Hall (3)George Hogarth (3)Washington Irving (3)John Leech (2)Mark Lemon (2)Daniel Maclise (1 )William Macready (3)John Macrone (3)Edgar Allen Poe (2)Clarkson Stanfield (2)Frank Stone (3)Marcus Stone (3)Sir Thomas Noon Talfourd (1 )Ellen Teman (1 )William Makepeace Thackeray Tellen we het aantal nog openstaande namen met een (1) dan komen we uit op zes. Dit is een getal waarbij de redactie U wel om hulp durft te vragen. Even blij is de redactie als U wilt toegeven aan een onbeheersbare aandrang om reeds door te stoten naar een naam van de tweede of derde categorie. Met een lange voorjaars - en zomerperiode in het vooruitzicht heeft zij er alle vertrouwen in dat het najaarsnummer een gedenkwaardig nummer zal worden waar wij later met trots op terug zullen kijken. http//. www.fidnet.com/~dapl955/dickens/family_friends.html The Dutch Dickensian Volume XXV 3 O

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 27