THE PRE-RAPHAELITE BROTHERHOOD Zomer 2005 no, 53 DICKENS' RELATIE MET door Guus de Landtsheer Op de laatste bijeenkomst in Trou Moet Blijcken stelde iemand naar aanleiding van het verhaal van onze gastspreekster Lucinda Hawksley de vraag: wie waren dat eigenlijk, die Pre-Raphaelites? Ja, wie waren dat ook alweer? Lang geleden, nog in mijn studietijd, heb ik als bijvak kunstgeschiedenis gevolgd. Als aankomend geschiedenisleraar begreep ik dat het wel handig zou zijn om bij afbeeldingen van beroemde schilderijen in het geschiedenisboek wat beters tegen leerlingen te zeggen dan: dit is de Stier van Potter en dat is mooi!". Op die manier had ik het namelijk zelf op school geleerd. Na het algemene verhaal over het vak, het leren van de chronologische volgorde en het oefenen in het herkennen van de kenmerken van de diverse kunststromingen was er ook nog ruimte om zelf wat voorkeuren uit te diepen. In die tijd, ruim dertig jaar geleden, was het werk van The Pre-Raphaelite Brotherhood, zoals de stroming zich zelf noemde, nog niet zo vreselijk lang als invloedrijke kunststroming erkend. Men zag de afbeeldingen eerder als verzamelobject voor liefhebbers van Victoriana. Mij trokken die plaatjes in het handboek wel aan en nu mocht het dus ook van de echte kenners. Na het tentamen heb ik overigens nooit iets nuttigs met al die kennis in het onderwijs kunnen doen. Nu blijkt dat er een connectie bestaat tussen deze afbeeldingen en Dickens komt alles natuurlijk in een ander daglicht te staan. Ik grijp daarom de gelegenheid aan om wat ik toen heb geleerd, bij mezelf op te frissen en tevens aan u over te dragen. Wie zijn dat: de Pre-Raphaelieten? In het eerste Engelstalige boek dat sinds 1899 geheel aan deze stroming is gewijd is dit een vraag die de schrijver natuurlijk wel geacht wordt te beantwoorden, maar hem meteen allerlei hoofdbrekens bezorgt. Het lijkt op vragen aan een kunstenaar wat kunst is. Wat moet je met een stroming die bestond uit 2 8 The Dutch Dickensian Volume XXV kunstenaars die allemaal pure individualisten waren? Met schilderijen die zo van elkaar verschillen dat je ze zonder moeite meteen onder de juiste naam van de schilder kunt plaatsen? Met een stroming die zich als een bergbeek vertakt en dan weer verenigt en waar nieuwe stroompjes voeding geven aan de hoofdstroom. U ziet we zijn meteen al bezig een beeld te schetsen in plaats van duidelijke kenmerken en overeenkomsten aan te geven. Ik gebruik dit beeld nadrukkelijk omdat het aansluit bij wat je voorzichtig als een gemeenschappelijk gevoel zou kunnen omschrijven bij deze kunstenaars. Ze hebben stuk voor stuk een afkeer voor alles wat niet echt, niet waar, niet puur is. Voor de één betekent dat volledig opgaan in de natuur, voor de ander is in die natuur de hand van God te zien. Weer een ander moet niets hebben van composities gebaseerd op geometrische uitgangspunten of we komen terecht bij iemand die echtheid ziet in eenvoud of de realiteit. Van het Classicisme moesten zij niets hebben. Dat was niet echt, aan (te) strakke regels gebonden. Ja, om het maar eens duidelijk te formuleren: alles wat na de Renaissance-schilder Raphaël op het doek was gezet, of aan stenen op elkaar was gemetseld, deugde niet. Het latere vooraanstaande lid van de broederschap en tevens kunstcriticus met een uitgesproken smaak en theorie Ruskin vond tijdens zijn Grand Tour de St. Pieter in Rome in vergelijking met de Alpen in Zwitserland een misbaksel.1 Dat dit in het midden van de 19de eeuw vloeken in de (kunst) kerk was spreekt voor zich. Maar ook tegen de Romantiek, die we als vorm van kritiek op het Classicisme kunnen zien, zette men zich af. Ook deze stroming was niet echt, niet eerlijk, bezat een sentimentaliteit die gekunsteld was. Zo probeerde Ruskin wetenschappelijke ideeën in zijn werk toe te passen. In 1847 kwamen de schilders Hunt, Rosetti en Millais met elkaar in contact en in 1848 nadat zij 1 St. Peter's, I expected to be disappointed in. I was dusgusted.Hilton biz. 11

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 33