Zomer 2005 no. 53 Oorspronkelijke leden: Hie Dutch Dickensian Volume XXV hun groep hadden uitgebreid tot zeven gingen zij over tot de officiële oprichting van de broederschap in het atelier van Millais. Die oprichting zal wel gepaard gegaan zijn met uitwisseling van nog niet echt gerijpte ideeën2 en het nodige rommelige enthousiasme van een groep jonge kunstenaars die een "statement" willen maken. Dat verklaart in ieder geval waarom ze besloten de oprichting geheim te houden en als teken van verbondenheid naar buiten toe op hun werk de letters PRB te zetten. Dit was het begin van een nogal grillige samenwerking die het uithield tot 1855. Tot 1850 leidde de broederschap een betrekkelijk onopvallend bestaan. Het werk van de kunstenaars werd niet als behorende tot een school beoordeeld en misschien mede daarom niet eens zo slecht ontvangen. Echt vreemd is dat niet als we kijken naar de lijst met onderwerpen die zij geschikt vonden voor hun werk: "First, Christian doctrine and medieval life; Second, scenes from contemporary life, often expressing moral values founded on religious belief; and lastly, scenes from literature, particularly Shakespeare and other nineteenth century poets as Keats, Tennyson, Coventry Patmore, and Sir Henry Taylor"3 Dat veranderde echter toen in januari van dat jaar de kunstwereld in Engeland werd opgeschrikt door een tijdschrift dat het huisorgaan werd van een 'geheim' esthetisch genootschap. In dit tijdschrift noemden zij zich: a self-consciously avant-garde artistic group'. Het drukwerk verscheen onder de naam The Germ4. Op de titelpagina van dit nummer staat een gedicht van Willian Michael Rossetti dat we kunnen lezen als een manifest van de broederschap: Wb® f°' Wm'? Not imaging anothert tkught; Not mangling having either s«8h' ASh™TpeKh the matter btonghtt Bn Ask; Is this tr whole earth, Dante Gabriel Rossetti (1828-1882) William Michael Rossetti (1829-1919) James Collinson (18257-81) William Holman Hunt (1827-1910) John Everett Millais (1829-96) Thomas Woolner (1825-92) Frederic George Stephens (1828-1907) Na vier afleveringen was het echter al gedaan met het blad. De makers waren, zoals dat wel vaker gaat met kunstenaars en liefhebbers, meer bezig met 'het hogere' dan dat zij de regelmaat en discipline op konden brengen die het maken van een periodiek nu eenmaal met zich meebrengt. Het tijdschrift trok bovendien veel te weinig lezers om commercieel interessant te zijn voor de uitgever. Zelfs de titel viel niet in de smaak bij de weinige lezers, maar de verandering in Art and Poetry mocht niet baten. Het kwaad was in die korte tijd al geschied. Op vooravond van de tentoonstelling van the Royal Academy in April werd het nieuws verspreid van het bestaan van: the secret society who professed themselves to be practitioners of Early Christian art5. De gevolgen waren voorspelbaar. Zodra een groep kunstenaars opstaat die nadrukkelijk hun werk onder de aandacht brengen door zich te beroepen op een nieuw uitgangspunt, waarmee zij zich afzetten tegen de op dat moment overheersende artistieke smaak, heb je de poppen aan het dansen. Naast de aantrekkingskracht van stevige uitspraken die zorgden voor nieuwe leden (hun aantal nam toe met zes nieuwe (officieuze) leden), werden ze binnen de kortste keren van repliek gediend door de spreekbuizen van de publieke opinie. Deze wijdden breed uit over het prulwerk dat deze nieuwlichters zelf maakten. Er hingen vijf werken van de leden op de tentoonstelling, maar Christ in the House of his Parents (zie blz. 28) geschilderd door Millais kreeg de eer het voornaamste doelwit te worden van critici. Degene die nog wel het verst ging met zijn kritiek was Dickens in zijn Households Works. Hij schrijft 2 1. To have genuine idead to express. 2. To study nature attentively, so as to know how to express them. 3. To sympathize with what is direct and serious and hearfelt in previous art, to the exclusion of what is conventional and self- parading and learned by rote. 4. And most indispensable of all, to produce thoroughly good pictures and statues. Bron: In http://swc2.hccs.cc.tx.us/htmls/rowhtml/rossetti/prerap.htm 3 http://swc2.hccs.cc.tx.us/htmls/rowhtml/rossetti/prerap.htm 4 http://jefferson.village.virginia.edu/courses/ennc986/class/germl.text.html/germl.html 5 Commentaar in The illustrated London News voor de opening van de tentoonstelling.

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 34