DIVERSE BERICHTEN Een rubriek voor op het laatste moment of waar de redactie geen raad mee weet. De voorbereidingen voor het themanummer over de vrienden van Dickens zijn in volle gang. Niet alleen op de redactie in Dordrecht maar ook in de studeerkamers van individuele leden van de Haarlem Branch blijft het licht tot in de kleine uurtjes branden. Alom wordt melding gemaakt van Dickensians die voor filevorming zorgen door plotseling op de openbare weg stil te staan om iets in hun notitieboekje te noteren. The Dutch Dickensian Volume XXV Zomer 2005 no. 53 (1)William Harrison Ainsworth (3)IIan3 Christian Andersen (l)Thomas Beard (3)Richard Bentley (3)William Bradbury (1)IIablot Knight Browne (Phiz) (2) Edward Bulwer-Lytton - (l)Angcla Durdctt-Coutts (1)Thoma3 Carlylc (2) Edward Chapman (2)Frederic Chapman (1)Wilkic Collins (2) George Cruikshank (3)George Dolby (2) George Eliot (3) Frederick Mullet Evans (2)Augustus Egg THE DUTCH DICKENSIAN EN DE NEDERLANDSE BIBLIOTHEKEN Een vraag aan de redactie Jaren geleden, toen ik nog geen lid was van onze Dickens Fellowship, kreeg ik een e-mail van Paul Schlicke. Het was één van de eerste e-mails die ik ooit ontving en is me om die reden erg bijgebleven. Schlicke had mijn adres gekregen van een "mutual Dickensian friend in London" en vroeg mij naar het bestaan van the Dutch Dickensian. Hij werkte toen nog aan de publicatie van zijn Oxford Reader's Compendium to Dickens en wilde voor dat doel nadere informatie over dat tijdschrift. Ik wist van niets maar ging op zoek en kwam na enige omzwervingen terecht bij een mij onbekende heer van Kessel, die meldde dat hij hele jaargangen op zolder had. Daar is het toen helaas bij gebleven, Schlicke's compendium verscheen in Opnieuw zijn weer enkele namen doorgestreept op de onderstaande lijst. Gelukkig is er nog volop keus voor hen die ook willen deelnemen aan dit project. Hieronder vind u de namen van die vrienden die nog beschreven moeten worden. Voor alle duidelijkheid de betekenis van de 1, 2 en 3 slaat op de intensiteit van de vriendschap. 1the innercircle, 2: van belang voor een bepaalde periode of specifieke aangelegenheid en 3: meer iemand die wij een kennis zouden noemen. Heeft u een voorkeur voor een bepaalde vriend schroom dan niet dit aan de redactie kenbaar te maken. De vriend wordt dan per omgaande op uw conto geschreven. ljJohn Forster 3) William Hall 3) George Hogarth 3)Wa3hington Irving 3)John Leech 2) Mark Lemon 2) Daniel Maclise 1) William Macrcady 3)John Macrone 3) Edgar Allen Poe 2)Clarkson Stanfield 2) Frank Stone 3)Marcus Stone 3) Sir Thomas Noon Talfourd 1) Ellen Tcrnan ljWilliam Makepeace Thackeray druk, maar onze Dutch Dickensian bleef daarin onvermeld. Op onze laatste bijeenkomst in Kraantje Lek sprak ik Joop van Kessel en herinnerde ik hem aan onze vroege kennismaking. Wij vroegen ons af: zijn er, behalve op de zolder van Joop van Kessel, nog andere plaatsen waar de jaargangen van de Dutch Dickensian worden bewaard? En waar komende geslachten kennis kunnen nemen van wat wij zoal over Charles Dickens hebben gedacht en geschreven? Om die vraag te beantwoorden heb ik enig onderzoek gedaan in de catalogi van de Nederlandse bibliotheken, een zoektocht die door het bestaan van internet minder inspannend is dan hij misschien lijkt. Mij is gebleken dat The Dutch Dickensian, published by the Haarlem Branch of the Dickens Fellowship op vier plaatsen te raadplegen is en wel in Den Haag, Tilburg, Leiden en Amsterdam. Het eerste nummer verscheen in December 1961 en aan de titel werd toegevoegd

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 38