Van de Redactie Zomer 2005 no. 53 Voor u ligt een nummer van The Dutch Dickensian waarin de redactie opnieuw, gehoor gevend aan haar eigen besluit, Dickens thematisch heeft benaderd. Nu, een halfjaar na deze beslissing dringt op het Dordtse redactielokaal langzaam maar zeker door wat hier aan voorbereidend werk voor nodig is. Daarnaast heeft men daar ook geluiden opgevangen van Dickensians in het land die deze ontwikkeling met belangstelling gade slaan. Tijd dus voor een stevige redactievergadering alwaar in goed overleg is besloten om het ijzer te smeden als het heet is. "Wat houdt dit in", zult u vragen. In de redactiecomputer bevindt zich op een goed beveiligde plaats een lijstje met e-mailadressen van alle Dickensians die ooit in een lichtzinnige bui een bijdrage naar de Dutch Dickensian hebben gestuurd. Deze leden zijn daarbij zonder het te beseffen als vaste medewerkers van onze periodiek geoormerkt. Omdat wij van hen wel wonderen, maar geen onmogelijkheden verwachten heeft de redactie besloten voor deze 'vaste' en andere medewerkers een lijst met thema's op te stellen. Zo kan in alle rust de nodige voorstudie worden verricht, die nu eenmaal voor een deskundige bijdrage nodig is. Artikelen die volgens de redactie tot één van deze thema's gerekend worden zullen dus als zodanig worden geselecteerd, gerubriceerd en geplaatst. Een bijkomend voordeel is dat men zich bij het nadenken over een nieuwe bijdrage enigszins kan richten naar deze lijst. Met nadruk wordt hier gewezen op het woord 'enigszins'. Het is niet de bedoeling dat een mooie inspiratie of een geweldige inval voor een nieuw artikel meteen langs de meedat van deze lijst wordt gelegd. In tegendeel zou ik zeggen. Nieuwe onderwerpen zijn juist zeer welkom, omdat zij kunnen leiden tot nieuwe thema's en of verrassende vergezichten die ons Dickensians nog meer inspireren om Dickens te lezen. Een themanummer biedt namelijk altijd genoeg ruimte voor het bewandelen van nieuwe nog ongebaande paden of het halen van een frisse neus in een vertrouwde omgeving. Het thema zal in de ogen van de redactie de harde kern van het blad vormen waar omheen allerlei speelse of diepzinnige, vertrouwde of bijzondere bijdragen worden gedrapeerd. Op die manier zijn wij het immers ook van Dickens zelf gewend. Leken mogen dan klagen over zijn dikke boeken, wij weten wel beter. Zij werk bestaat uit een harde kern met daar omheen een zachte of juist krokante verpakking en ja, dat kan nu eenmaal niet binnen het formaat van een moderne Nederlandse roman. Die wordt al kloek genoemd bij het overschrijden van tweehonderd bladzijden. De lijst van de redactie ziet er als volgt uit: Thema Verschijnt Laatste inleverdatum Dickens and Friends Oktober 2005 Eerste week september Book of Study 2006 Nog niet bekend Dickens' reizen Nog niet bekend Dickens als theaterman Nog niet bekend Dickens als bron voor het 19de eeuwse Engeland Nog niet bekend The Dutch Dickensian Volume XXV 3

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 4