Lente 2006 no. 56 nemen was voor de Victorianen erg belangrijk. De rouw was aan strenge regels gebonden en die regels waren door de hele maatschappij geaccepteerd. Bij een sterfgeval deze niet volgen werd gezien als respectloosheid ten opzichte van de overledene, maar ook ten opzichte van de maatschappij. Een weduwe die met de zware sluier van crêpe in haar periode van zware rouw naar een feest ging, werd met de nek aangekeken. De negentiende eeuw zag de groei van een nieuwe groep, de middenklasse. Deze groep wil graag alles doen zoals het hoort en volgt daarbij het voorbeeld van de rijken, die al jarenlang gebruik maakte van rouwkleding. Als koningin Victoria voor haar geliefde Albert de rouw goed zichtbaar maakt voor het hele land, is het iets dat velen na willen doen. Ook moeten we bedenken dat het sterftecijfer in de negentiende eeuw vele malen hoger was dan tegenwoordig. Zo ging er rond 1870 in Londen elke acht minuten iemand dood8 en de gemiddelde leeftijd was ongeveer 429. De Victorianen waren waarschijnlijk vertrouwder met de dood dan wij tegenwoordig en kwamen er in ieder geval vaker mee in aanraking. De dood was een bekende metgezel in elk Victoriaans huishouden. Veel gebruiken zullen misschien ontwikkeld zijn om de dood beter te kunnen verwerken en beter onder controle te houden. Het is niet ondenkbaar dat de regels over de rouw de rouwende heel goed uitkwamen. Een weduwe die haar geliefde echtgenoot had verloren, ouders die een kind kwijt raakten ,of een kind dat ouders verloor, gingen allemaal een moeilijke tijd tegemoet. Om in die periode geen bezoek te hoeven ontvangen, nergens naar toe te hoeven gaan en geen beslissingen te moeten nemen over wat men aan moest, kan prettig geweest zijn. De zwarte kleding drukte het verdriet uit dat men gevoeld zal hebben. De rouwkleding zorgde er voor dat iemand die verdriet had en rouwde heel duidelijk zichtbaar was voor iedereen. De rouw werd gerespecteerd en geaccepteerd door de maatschappij en men hoefde niets uit te leggen. Tegen de tijd dat het ergste verdriet gesleten was, werden ook de regels van de rouw minder strikt. Kortom, als men er weer aan toe was om kleur te dragen en de maatschappij wat vrolijker tegemoet te treden, was daar in de rouw ook ruimte voor. In dat opzicht is rouwkleding, zelfs tegenwoordig, nog niet zo'n gek idee. Gebruikte bronnen. Ackroyd, Peter, 'Londen, the biography'(Londen, 2000) Chevalier, Tracy, Vallende engelen', ('s Gravenhage, 2001) Dickens, Charles, 'A christmas carol', (USA, 1970) Strachey, Lytton, 'Queen Victoria', (Londen 2000) www.costumegallery.com/LHJ/June_1895/Mourning www.m0rbid0utl00k.e0m/fashi0n/hist0rical/2003_03_vict0rianm0urn.html www. mourningmatters .com mourningmatters-article .html www.quilthistory.com/VCM.htm www.tchevalier.com/fallingangels/bckgrnd/mourning www.tchevalier.com/fallingangels/bckgrnd/mourning www.victoriana.com/library/harpers/funeral.html www.victorianflair.net/VictorianMourning/html www.vintageconnection.netarchives/VictorianMourning.htm hhtp/ky.essortment.com/victorianmourni-rlse. htm Afbeeldingen rouwkleding voor weduwen en de advertentie voor Jay's van www.tchevalier.com/fallingangels/ bckgrnd/mourning Broche met haar van overledene van: www.royaldoultonantiques.com/ jewelryvictorianmourning.htm foto met de versiering van haar komt van E-bay.

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 30