Dickens leeft! Tekst op deze en volgende bladzijde zijn een overdruk van: VRIJ NEDERLAND 14 JANUARI 2006 blz. 67 en 68 Een doos van Kruidvat, een film van Polanski, een festijn in Deventer. Er is een heuse Dickens revival aan de gang. Terecht, want zijn werk is springlevend en zijn oubollige imago berust op een grote misvatting. Arie Storm 31 The Dutch Dickensian Volume XXVI Het Dickens Festijn in Deventer, dit jaar bezocht door zo'n honderdduizend bezoekers robin uirecht/anp Bijna twintig jaar lang heeft Vladimir Nabokov Amerikaanse studenten inge wijd in de geheimen van de li teratuur, en toen brak voor hem in 1958 het grote succes aan met Lolita. Nabokov had zijn collegestof niet altijd zelf voor het uitzoeken. Zo z,at hij een tijdje vast aan het werk van jane Austen. Groot was zijn opluchting toen daarna de roman Bleak House van Charles Dickens op het programma stond. 'We are now rea dy to tackle Dickens. We are now ready to embrace Dickens. We are now ready to bask in Dickens,' riep Nabokov uit. Hij ver volgde met enkele stekeligheden over jane Austen, om daarna snel terug te keren naar het eigenlijke onderwerp: 'If it were possi ble 1 would like to devote the fifty minutes ofevery class meeting to mute meditation, concentration, and admiration of Dickens.' Dat was natuurlijk niet mogelijk en wat in werkelijkheid volgde, was een akelig pre cieze analyse van wat velen beschouwen als Dickens' meesterwerk, inclusief sche ma's, nauwkeurige opmerkingen over de stijlmiddelen die Dickens inzette en over zijn techniek. Dickens' literaire reputatie heeft sinds Nabokov, zo heb ik zelf verscheidene ma len mogen constateren, een behoorlijke knauw gekregen.Toen ik tegen een min of meer bevriende auteur zei dat ik me weer met Dickens ging bezighouden, keek hij me aan of ik getikt was geworden. Deze schrijver, ik zal zijn naam niet onthullen omdat ik zijn reputatie niet op deze ma nier wil bezoedelen (ik zeg er dit over: hij heeft de AKO Literatuurprijs ontvangen en zijn naam heeft dezelfde initialen als die van mij), maakte wegwerpende geba ren, mompelde naar ik meen het woord 'ouwehoer' en zei nog iets over breedspra kigheid. Dickens' literaire waarde is, be halve door deze vermeende breedsprakig heid, voorts ook wel enigszins gezakt door allerlei folklore die naar aanleiding van zijn werk is ontstaan, ik noem alleen even het jaarlijkse Dickens Festijn in Deventer. Afgelopen decembermaand kwamen

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 31