Lente 2006 no. 56 VAN DE REDACTIE The Dutch Dickensian Volume XXVI 4 Naast een boek van of over Dickens wil er wel eens een boekje op het nachtkastje van de redactie belanden met een totaal andere inhoud. In de periode waarin de nachten als maar langer werden, was dit het boekje* waarvan de titel aan het eind van dit verhaal staat. Alhoewel de titel de indruk wekte dat de inhoud ons hoopvol zou stemmen, bleek het commentaar op de kaft overgenomen van een Canadese krant, de inhoud veel beter weer te geven: If you read one book about impending doom this year make it this one (Ottawa Citizen). De kern van het betoog van de schrijver is dat we, met de kennis over vroegere beschavingen in ons achterhoofd en kijkend naar de toekomst een beeld zien dat op z'n zachts gezegd nogal verontrustend is. Nu is het zo dat boekjes van dit genre meestal uitblinken in ferme uitspraken waarvan de bewijzen nauwelijks de wetenschappelijk toets der kritiek kunnen doorstaan. Je moet er in geloven om het te geloven. Met dit in gedachte begon ik te lezen, de kersttijd is er tenslotte niet alleen om aan feestgedruis te besteden. Vervelend was alleen dat de schrijver niet meteen de toon van een onheilsprofeet aannam. Dit had mij moeten waarschuwen. De man blijkt een degelijke historicus/filosoof te zijn die zijn betoog heel nuchter aan zijn lezers vertelt. Zijn boekje bevatte ook een bibliografie waarin het grote aantal door universiteiten uitgegeven boeken opviel. Verder bevat het notenapparaat ook alweer van die akelige zakelijke informatie. Kortom ik kreeg een onplezierig gevoel dat het wel eens een reëel beeld over de toekomst zou kunnen bevatten. Bepaald florissant ziet dat beeld er niet uit. "Is er dan geen hoop meer voor de toekomst", zult u vragen, "heeft het nog zin om aan een nieuwe dikke Dickens te beginnen"? Wright is niet erg hoopvol, maar stelt dat als we dit scenario niet willen we er nog wat aan kunnen veranderen. Zijn verhaal eindigt met de zin: Now is our last chance to get the future right. U zult begrijpen dat de redactie hierna enige tijd geen behoefte had om zich met griezel-, spook- en doem verhalen bezig te houden. Zelfs lezing van The Pickwick Papers kon de depressieve stemming niet verdrijven. Achteraf terugkijkend beschouwt zij die periode als een proces van loutering, waar zij doorheen moest alvorens zich op het thema van deze Dutch Dickensian te storten. De bijdragen over: Gene Zijde bleken niet meer instaat de redactie van haar stuk te brengen. Tevreden kunnen we constateren dat het verschijnen van nummer 56 geen moment in gevaar is geweest. Zo bezien heeft Wright's boekje dus al een positief effect gehad. Er hangt inmiddels een Delfts Blauw tegeltje aan de muur bij de hoofdredacteur met de spreuk: Het Kan Altijd Slechter, met daar omheen de logo's van vijf grote ondernemingen die sinds 2000 door hun topmannen in de problemen zijn gekomen. De redactie van The Dutch Dickensian kan u echter geruststellen. De verkoop van The Dutch Dickensian CD-rom was en is een succes. (U kunt nog steeds bestellen). De kwaliteit van de artikelen is ongekend en de kwantiteit garandeerde het afgelopen jaar vier afleveringen van ruim 32 pagina's. En wat is er nieuw? Na de crash begin 2005 van de redactiecomputer is er in het lokaal een nieuw apparaat verschenen en wordt de oude als back up gebruikt. De secretaris is inmiddels door de redactie gedwongen zijn verslagen van de voorafgaande bijeenkomsten eerst aan de hoofdredacteur ter hand te stellen. Door ze in ons blad op te nemen is niet alleen de kans op kwijtraken van zijn werk kleiner geworden, maar tegelijkertijd de hoeveelheid kopy groter. Op de redactie is een nieuwe medewerker aangesteld die zich vanaf dit nummer met allerlei cryptische opmerkingen en vragen tot u zal richten. Verder wordt met ingang van dit nummer het tijdschrift met een nieuw DTP-programma samengesteld. De layout is daardoor iets veranderd, zoals u zelf kunt vaststellen. *Wright, Ronald: A Short History of Progress, New York, 2005 t ttBSuoAt»

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 4