IMK57- 58 Na afloop dineerden sommigen in het hotel maar de meesten ergens in de stad, en gezien het prachtige weer, doorgaans buiten, zoals schrijver dezes op een terras aan de Kloveniersburgwal. De volgende morgen begonnen de lezingen op klassieke wijze, namelijk in die zin dat de diaprojector het bij aanvang van de eerste lez ing niet bleek te doen. Niets bijzonders zult u zeggen, maar - let wel - dit was niet de diaprojector van de heer De Groot! De sprek er, Michael Slater, in zak en as, de lezing was geheel op de dia's gebaseerd. Toen bleek hoe verstandig het was dat de heer Kooiman optrad als dagvoorzitter, wat hij uitstekend deed. Hij vond direct en koelbloedig de oplossing door de eerste twee sprekers om te wisselen, zodat de technische dienst van het hotel (lees: klusjesman in algemene dienst) een uur had om het euvel te verhelpen. Deze klusjesman verdween met het apparaat onder de arm, al mompelend "gisteren deed-ie het nog wel" en soortgelijke teksten, maar bracht het een uur later gerepareerd terug. Michael Slater begon gerustgesteld aan zijn lezing, projecteerde drie dia's en de rest niet, hield een zeer gewaardeerd verhaal, en ontdekte aan het eind dat hij elf dia's nog niet vertoond had, die we toen alsnog zagen. De lezingen waren goed en interessant, en bij elkaar een afwisselend geheel. De teksten ervan zullen wij - zo is het plan - ooit gebun deld aan u aanbieden in een of andere vorm. Dan kunt u ook vaststellen - voorzover u dat niet al gedaan had - dat de sprekers uit onze eigen kring, de heren Van Kessel en Lokin, de Haarlem Branch uitstekend hebben vertegen woordigd. De heer Lokin toonde onder meer hoe Nederland medio negentiende eeuw nog op zoek was naar het hogere, een verouderd streven dat inmiddels al lang verlaten is. De heer Van Kessel opende met zijn lezing op geestige en waardige wijze de herdenking van het 50-jarig bestaan van de Haarlem Branch, een gebeurtenis die ons nog wel even bezig houdt. De excursies in kleine groepjes verliepen over het algemeen goed, alleen hadden wij van te voren niet beseft dat de argeloze buitenlan ders geheel niet verdacht zijn op het fietsver- keer in Amsterdam. De Nederlandse begelei ders moesten voortdurend de gasten voor fatale botsingen behoeden door hen aan de kleren te trekken of door zich op het laatste moment voor hen te werpen. Zelf had ik nogal eens te maken met groepjes waarvan de leden een verschillend wandel tempo aan de dag legden, leidend tot situaties waarin de voorste al om een hoek dreigde te verdwijnen terwijl ik bezorgd achterom keek om te zien of de laatste alweer in beeld was gekomen, hetgeen een zwaar beroep deed op mijn herdershond-competentie, een compe tentie die ik als vader van drie kinderen wel behoorlijk ontwikkeld heb, maar met kinderen is het toch makkelijker omdat je dan ongesto ord jezelf kunt zijn, terwijl je in dit geval de gasten toch met een minimale beleefdheid wil bejegenen. De avondlijke rondvaart (in professionele kring bekend als "Candlelight Cruise met kaas en wijn") werd niet alleen door de buitenlan ders maar zelfs ook door de Nederlandse deel nemers - van wie velen dachten dat ze de grachten nu wel kenden - gewaardeerd. De "AGM" ofwel de algemene ledenvergader ing op zaterdag, daar kan ik u niet veel over melden; de inhoud ontging mij vaak omdat ik er vooral op lette of het wel op tijd afgelopen zou zijn. Wel herinner ik me dat de secretaris sen, Thelma Grove en Tony Williams, aftraden, uitvoerig bedankt werden, en opgevolgd werden door Lee Ault en Joan Dicks, en dat een Amerikaanse branch 8000 dollar gaat schenken aan het Dickens House museum. Het op tijd klaar zijn had te maken met de excursie naar het Zuiderzeemuseum te 13 ian Volume XXVI

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 13