Zomer - Herfst 2006 no.5' NIET BOVENNATUURLIJK, MAAR BUITEN-NATUURLIJK: Science fiction in de tijd van Dickens? Belachelijk! Iedereen weet dat science fiction slecht geschreven verhalen met ruimteschepen zijn en dat de zoge naamde gouden tijden ervan dan ook halverwege de twintigste eeuw vielen, toen er hard gewerkt werd aan de ruim tevaart. Maar klopt dit allemaal wel? Dit artikel gaat dieper in op de achtergronden van de science fiction, wat de tijd van Dickens aan science fiction heeft opge leverd en waarom dit helemaal niet vreemd is. Wat is science fiction? Om te beginnen: wat is science fiction eigen lijk? Science fiction is een onderdeel van de fantastische literatuur, die zich bezig houdt met alles wat we niet uit de gewone wereld kennen. De drie belangrijkste stromingen in de fantastische literatuur zijn horror, fantasy en science fiction. Horror heeft hierbij het specifieke doel om de lezer angst aan te jagen (of minstens te laten griezelen) en maakt hier bij vaak gebruik van spoken, zombies, vampie ren en andere bovennatuurlijke verschijnse len. Fantasy houdt zich ook bezig met boven natuurlijke zaken, magie en vreemde of mythi sche wezens, maar onderscheid zich van hor ror omdat er niet noodzakelijk hoeft te wor den gegriezeld. Science fiction tenslotte houdt zich bezig met zaken die we weliswaar (nu) niet kennen uit ons dagelijks leven of uit de geschiedenis, maar die in principe mogelijk zouden kunnen zijn. Hierbij maakt de science fiction gebruik van de mogelijkheden van de wetenschap (en de kennis van de lezer hier van). Ook ontwikkelingen in technologie die we al wel kennen kunnen worden geëxtrapo leerd om nieuwe mogelijkheden duidelijk te maken, of om positieve of negatieve aspecten ervan uit te vergroten. Science fiction is vaak moeilijk in een bepaald hokje te stoppen, mede omdat de mogelijkhe den bijna eindeloos zijn. Er kan immers wor den gespeculeerd over de effecten van een niet bestaande technologie de verzonnen effecten van een bestaande tech nologie verzonnen technologie gebaseerd op bestaan de wetenschap verzonnen technologie gebaseerd op verzon nen wetenschap de effecten van wetenschap en technologie op onze eigen samenleving de effecten van wetenschap en technologie op een verzonnen samenleving de effecten op de korte termijn (een paar jaar) of op de lange termijn (eeuwen) En zoals Arthur C. Clarke al zei: "Elke ver genoeg gevorderde technologie is niet te onderscheiden van magie". De scheidslijn tus sen fantasy en science fiction is niet altijd even duidelijk. Zo kan bijvoorbeeld telepathie voor komen in zowel fantasy als science fiction ver halen, maar bij science fiction moet er dan wel een wetenschappelijk plausibele verklaring bij worden gegeven (eeuwenlange evolutie, teelt van mensen met de juiste eigenschappen), ter wijl in de fantasy zulke gaven gewoon worden geaccepteerd. Sciencefiction in de tijd van Dickens door Jannie vanVelzen

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 16