no.57- 58 (Pre-)historie van de science fiction Er zijn altijd al verhalen geweest over wat er misschien wel zou kunnen zijn in de wereld, hoewel we het nog niet kennen. Voorlopers van de sience fiction waren daarom de reisver halen. Verhalen over mythische avonturen, ontdekkingsreizen en ideale samenlevingen. Over vreemde culturen en exotische planten, dieren en mensen. Meer dan een eeuw voor onze jaartelling werden voor zover bekend zelfs al de eerste verhalen geschreven over andere planeten en ruimtereizen, maar voor een reisverhaal maakte het niet zoveel uit of het zich afspeelde op de maan of in een bijna net zo onbereikbaar continent ver weg op onze eigen planeet. De opkomst van de 'echte' science fiction werd mogelijk gemaakt door de opkomst van de moderne wetenschap, waarbij vooral ontwik kelingen in astronomie en natuurkunde een belangrijke rol speelden. Uit de i7e eeuw zijn er verschillende verhalen bekend over reizen naar de maan en andere ruimterei zen. In de i8e eeuw breidde dit allemaal verder uit, mede veroorzaakt door het Rationalisme, een filosofische stroming waarbij een grote nadruk op de wetenschap lag. Over de hele westerse wereld werden gezelschappen ter bestudering van de wetenschap opgericht. Ook begon in deze eeuw de industriële revolutie, wat als gevolg had dat meer mensen te maken kre gen met technologie. En zo kregen ook meer schrijvers ermee te maken, wat er bijna automatisch toe leidde dat er meer science fiction werd geschreven. de maaimachine, prikkeldraad en de koelwa gen. En de handel en nijverheid werden beïn vloed door de mogelijkheid allerlei taken (semi-) automatisch uit voeren, en door uit vindingen als de typemachine en de vulpen. De grotere verspreidheid van technologie had twee kanten. Aan de ene kant leefde er een groot geloof in de vooruitgang en de maak baarheid van de mens. Aan de andere kant werd ook de duistere kant van technologie duidelijk, onder andere door het grote aantal uitvindingen op het gebied van de oorlogvoe ring. En er werden hele nieuwe vragen gesteld: onderzoekers als Charles Darwin durfden zelfs te stellen dat mensen ook maar geëvolueerde dieren waren. Sinds toen is sci ence fiction een vruchtbaar speelveld om te worstelen met vragen als 'Wat is de mens, wat is het universum, en wat is de plaats van de mens in het universum?' In de I9e eeuw verspreidde de industriële revolutie zich over de hele wereld. De hele leefwereld van mensen veranderde door tech nologie. Transport veranderde door de ont wikkeling van luchtschepen (zowel lichter als zwaarder dan lucht), stoomschepen en -trei nen, de fiets en de auto. Het dagelijks leven werd beïnvloed door uitvindingen als de gras maaier en de naaimachine, de telefoon en elektriciteit. De kunst veranderde met de uit vinding van de fotografie en de film. Het werk op het land veranderde met uitvindingen als Science fiction in de tijd van Dickens Hoewel de term science fiction zelf pas veel later werd gebruikt (ongeveer vanaf 1930), schreven veel schrijvers in de I9e eeuw verha len die we tegenwoordig onder de noemer sci ence fiction zouden scharen. Hier volgen een paar van de bekendere: Hoewel de meningen verdeeld zijn, wordtHet monster van Frankenstein (1818) van Mary 17

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 17