behoorde te worden: Tot zover wat Dickens, volgens John Forster (4)*,over die 'goeie ouwe tijd' dacht. In diverse Acts of Parliament werd afstand genomen van de wetten uit de oude tijd. Nieuwe wetgeving hoe gevangenen te behan delen, te voeden en te kleden, hoe gevangenis sen te bouwen kwam daarvoor in de plaats. Niet meer met z'n allen in grotere of kleinere verblijfsruimten maar in individuele cellen met in ieder geval minimale voorzieningen, dan wel zodanig gehuisvest dat vanuit een centraal punt alle gedetineerden geobserveerd zouden kunnen worden: de panopticum gedachte (8)*. De gevangenis was er om in opgesloten te worden, in afwachting van het proces of als straf. Maar de gevangenis was meer, zij was ook de in steen en staal gerealiseerde greep van de overheid op de burger die niet in de pas liep (1). Aan het einde van de 18de eeuw bevond een kwart van de gedetineerden van Engeland en Wales zich in de Londonse gevangenissen (9). Op zich niet verbazing wekkend in een stad die de grootste metropool uit die tijd was. Rond 1800 was het al een stad met een bevol king van meer dan één miljoen en iedere twin tig jaar van de 19de eeuw zou die bevolking met één mihoen (Tol toenemen! In De drie koepel gevangenissen in Nederland zijn ook op dat denken gebaseerd.En dus ook de discussie hoe goed/slecht gevangenen het wel niet hadden ten opzichte van paupers in de Workhouses of mensen aan de onderkant van de samenleving. In de ogen van velen leek het erop alsof gedetineerden het beter hadden dan menigeen buiten de gevangenis. De Newgate Prison zoals Dickens die bezocht heeft dateerde uit 1782. In z'n befaamde schets a Visit to Newgate" (3)* uit 1835 maakt hij een rondgang door de gevangenis. Hij schetst de uiterst miserabele toestand waarin de gedetineerden, vrouwen, mannen jongens en meisjes verkeren. De vrouwen afdeling komt er eigenlijk nog het best vanaf. Er wordt naaldwerk gedaan en op tafel staat beef bread. Maar ook ellende en ongeluk. Een van de jonge vrouwen wordt als volgt beschreven:' The girl belonged to a class-the 26 jets, whips anc lams, pT%0 nooci oiulawf^^a^nlsne^f^oid English pains, P ij pnnlish penalties, andfi veins, B:Wat was de gevangenis in de did van Dickens? Binnenkant van een gevangenis als koepel gebouwd naar de panopticum gedachte. Newaate.

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 26