Coldbath-field gegaan. Dit betekent dat men er een betrekkelijk korte tijd zat. Chesterton, de directeur, werd allengs een goede vriend van Dickens. De achtergrond gedachte van het Silent System was hierin gelegen dat gesprek ken tussen gedetineerden onderling alleen maar tot negatieve gedachten zou leiden. De ene gedetineerde zou als het ware de andere met zijn slechte gedachten infecteren immers was de gevangenis niet ook de leerschool voor crimineel gedrag bij uitstek? De stichtende verhalen zouden een positieve invloed op de geest van de gedetineerden hebben en het zwijgen zou het boetvaardig nadenken over het eermalige slechte gedrag versterken. Deze gevangenis, gereed gekomen in 1841 was gebaseerd op het zogenaamde Separate System" (1)*. Het was een model gevangenis met als doel: instructie en reclassering en geen onderdrukkende bestraffing. Dat wil zeg gen de gedetineerden werden in afzonderlijke cellen opgesloten, bij luchten of andere activi teiten waar men elkaar zou kunnen herkennen was het dragen van een kap over het hoofd verplicht. Er werd ter kerke gegaan in een hokjes' kerk: iedere gedetineerden zat in een soorthouten doos met een kant open met zicht op de predikant. Wie in Pentonville zat werd na ommekomst van uiterlijk achttien maan den eenzame opsluiting opgezonden naar de strafkoloniën. Praten, gesprekken tussen gedetineerden onderling was volstrekt verbo den. De tijd doorgebracht op cel werd gebruikt om de beginselen van een vak te leren, er mocht gelezen worden, enig onderwijs was voor han den en regelmatig kwamen er bezoekers dan wel leden van de staf gesprekken voeren met de gedetineerde.In principe kon er op de cel gewerkt worden. Echter, het feit dat buiten de gevangenis veel mensen te kampen hadden met werkeloosheid en laag loon als ze al werk hadden, maakte dat er weinig animo was bij de autoriteiten om het werken in de gevange nis te stimuleren. Een situatie die zich tot op de dag van vandaag in het Engelse systeem heeft gehandhaafd. Het doel van dit alles was expliciet de gedeti neerde in laten zien dat hem een ander maar wel arbeidzaam leven wachtte in de straf kolo nie. Door daar te voldoen aan de eisen van goed gedrag en arbeid kon hij een terugreis verdienen naar Engeland dan wel daar verder een eerzaam leven als vrije kolonist gaan lei den. Pentonville is de gevangenis waar David Copperfield zijn oude bekenden Uriah Heep en Littimer ontmoet, die daar zitten in afwachting van hun opzending naar de kolo niën. Maar ook in Pentonville heerste stilte, het per soneel liep op vilten sloffen zodat ze de gedeti neerden ongehoord konden bespieden. De cel was modern, zeker voor die tijd: 4,3 meter lang en 2,3 breed, stenen water clo set, een basin met koud stromend water, drie- pot krukje, kleine tafel, een afgeschermde gas brander voor licht, een hangmat om in te sla pen en verwarmd met hete lucht. Lieutenant Tracey, de directeur van Pentonville werd ook een goede vriend van Dickens. Beiden, Tracey en Chesterton, komen veelvuldig voor in brieven van Charles Dickens gericht aan Angela Burdett Coutts, in hun corresponden tie over het wel en wee van hun gezamenlijke project voor gevallen vrouwen: Urania Cottage, Shephards Bush(n) C. Wat vond Charles Dickens er zelfvan? In American Notes staat duidelijk te lezen wat hij van een en ander aldaar vond: "The system here, is rigid strict and hopeless solitary confinement. I believe it, in its effects, to be cruel and wrong" (12)*. Pentonville Op de luchtplaats in Pentonville Prison, gedeti neerden met kap op.

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 28