no.g7- Hij komt tot die conclusie na een uitvoerig bezoek aan de Eastern Penitentiary van Philadelphia, PennsylvaniaVerenigde Staten. Ook heeft hij in New York the Thombs en de Sing Sing bezocht, over de laatste laat hij zich tamelijk lovend uit. Tijdens de trip naar Canada bezocht hij ook de gevangenis in Kingston, dat toen formeel nog onder Engels gezag stond. Hoewel hij stelt dat 'the separate system' wellicht in de kern goed en menslie vend is, vindt hij dat de wijze van ten uitvoer legging, tot twaalf jaar eenzame opsluiting, het tot een onmenselijk systeem maak. In die periode komt men de cel niet uit. De cellen op de begane grond beschikken over een kleine luchtplaats, de gedetineerden op de verdiepin gen beschikken over een dubbele cel. Er is wat werk voorhanden, onder voorwaarden mag er gelezen worden, tegen het personeel mag gesproken worden, er zijn ook special bezoe kers die het welzijn van de gedetineerde voor ogen hebben, maar familie bekenden etc zijn absoluut taboe. Tijdens zijn rondgang door de Eastern Penitentiary, die een hele dag in beslag neemt, spreekt hij met nogal wat gedetineerden, meest mannen maar er zitten ook vrouwen, immers niemand ziet elkaar. Wat daarin opvalt, is dat Dickens de ontred derde staat van eigenlijke alle gedetineerden beschrijft: 'But you are resigned now!' said one of the gentlemen after a short pause, during which he had resumed his former manner. De ans wered with a sigh that seemed quite reckless in its hopelessness,Oh yes, oh yes! I am resigned to it'. 'And are a better man, you think?'Well, I hope so: I'm sure I hope I may be'.And time goes pretty quickly?' Time is very long, gentlemen, within these four walls.' Deze passage komt in een wat cynischer vorm terug in David Copperfield als David de cellen van Littimer en Uriah Heep bezoekt. De monotonie was schier ondraaglijk, suïcide kwam dan ook veelvuldig voor of de gedeti neerde werd gewoon gek. Dickens beschrijft een gedetineerde die 'n konijn op z'n cel mocht houden. Vanwege de stank gingen ze maar niet naar binnen maar mocht de man, konijn in de handen even naar buiten komen, het konijn slipt uit de handen van de man de cel in en de gedetineerde gaat daar op handen en voeten achteraan. Het duidelijks spreekt Dickens zich uit in Pet Prisoners" (13)*. In dit artikel gaat hij uitvoe rig in op de, in zijn ogen, vermeende verdien sten van het Separate System. Naar zijn idee verworden de gedetineerden onder dit regime tot geestelijk minder volwaardigen dan wel doen ze aan schijnaanpassing. Ook de variant van The Associated Silent System: 12 uur in stilte werken, leren en luisteren temidden van ander gedetineerden, ziet hij niet zitten. De andere 12 uur werden individueel op cel door gebracht. Hij beschrijft hoe het zingen tijdens de kerkdiensten gebruikt werd door de gedeti neerden om onder elkaar te praten en zelfs een opstandje voor te bereiden. Vanwege het groot aantal bestraffingen is hij ook geen voorstander van het oorspronkelijke Silent System. Naar zijn mening heeft geen enkel van de genoemde systemen een direct, primair posi tief effect op houding, geest en gedrag van de gedetineerden. Het enige systeem waar Charles Dickens wat in ziet is dat van captain Maccannochie, die jarenlang een strafkolonie in Australië geleid had. Het systeem kwam er op neer dat goed gedrag gewenst gedrag gericht op arbeid en positieve geestelijke ont wikkeling) beloond werd met meer vrijheid en kortere strafduur en dat slecht gedrag, dat wil zeggen ongewenst, niet op werk en ontwikke ling gericht, bestraft werd. Een ander punt wat hem steekt in de uitvoe ring van het gevangeniswezen is de voeding van de gedetineerden. Hij maakt een vergelij king met het eten dan inwoners van een Workhouse krijgen ten opzichte van dat in de Pentonville Prison. Tot zijn bevreemding eten de gedetineerden er beter en meer dan de inwoners van het Saint Pancras Workhouse. Charles Dickens vindt dat zulks eigenlijk niet kan. Al bij al was hij het weer eens niet eens met de wijze hoe regering en lokaal bestuur met de uitvoering van wet regelgeving omgingen. Charles Dickens bezocht veel gevangenissen in Engeland, zoals gezegd heeft hij er meerdere bezocht in Amerika, maar ook op het conti nent heeft hij er vele van binnen gezien. 29 The Dutch Dickensian Volume XXVI

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 29