Sun and Shadow: Deze aantekening is ook op blad I te vinden, hiermee heeft Dickens het 'clair-obscur' karakter van de roman aangegeven. Dit karak ter komt terug in de sfeer tekeningen, het ver schil in situaties waarin de diverse personages zich bevinden en de karakterologische ver schillen tussen de hoofdpersonen. Het is ook weer terug te vinden in de platen die de tekst begeleiden, het mooist komt het tot uitdruk king in de zogenoemde "darkplates". Het dui delijkst is dat terug te vinden in de plaat waar op Arthur Clenham, na een onduidelijke opstelling zijnerzijds, besluit, om toch maar niet z'n hart te wagen in een relatie met de dochter van mr. Meagles. Eigenlijk besluit hij het niet zelf maar overkomt het hem. Hij gooit het bouquetje rozen, dat hij wellicht voor haar meegebracht heeft, in de rivier als het dorre einde van een nooit begonnen verliefdheid. The Old Curiosity Winkel heeft Dickens aante keningen gemaakt, ideeën opgeschreven over de nieuwe roman waar hij mee bezig was. Slechts enkele van zijn Working Notes zijn verdwenen of hebben wellicht nooit bestaan. De meeste van de Working Notes, samen met de oorspronkelijke uitgeschreven teksten zijn via John Forster, de executeur van Dickens literaire nalatenschap, terecht gekomen in het Victoria Albert Museum. De bladen zijn voorzien van het stempel: Departure of Science Arts-Forster Bequest-1876. De Working Notes geven een duidelijk beeld van de hoofdlijnen en aandachtspunten die Dickens cruciaal vond bij het schrijven van Little Dorrit. Niet alleen diegene die hij gebruikt heeft maar ook gedachten, aanteke ningen, associaties die hij niet gebruikt heeft, geven een helder beeld van zijn werkwijze en wat voor hem belangrijk was om even vast te houden. Je zou kunnen zeggen de Working Notes zijn de voorstudies van wat later de uitgewerkte roman wordt. De draden die met elkaar samen het weefsel vormen van de patronen en schilderingen van Little Dorrit.Net zoals dat van veel schilders ook bekend is hoe zij middels voorstudies tot het definitieve ont werp geraakten. Enkele voorbeelden uit de Working Notes: Nobody's Fault: Op blad I van de Working Notes staat als werktitel voor de nieuwe roman: Nobody's Fault, later doorgehaald en Little Dorrit geworden, tot en met het derde blad hand haaft Dickens de werktitel Nobody's Fault, vanaf blad IV is het: Little Dorrit. Prison: Vanaf blad I van de Working Notes is duide lijk dat de gevangenis een hoofdrol speelt, let terlijk doordat steeds weer hoofdpersonen zich in een gevangenis bevinden, ook door het gedrag van een aantal hoofdpersonen, die zich zelf als het ware in een eigen geconstrueerde gevangenis" bevinden. De moeder van Arthur Clenham leeft in haar eigen, door haar gods dienst, gesloten wereld in bonds" zoals op bldz 50 van Little Dorrit te lezen staat, waar de zaken zich afspelen volgens een strak dag programma, opgesloten in haar eigen vertrek, zelfs het eten wordt penitentiair opgediend 54). The Dutch Dickensian Volume XXVI

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 31