Marshalsea de wereld in. Opmerkelijk is de lichtval. Normaal gesproken valt het licht van buitenaf de gevangenis in. Maar in het titelvig net zoals Phiz dat, ongetwijfeld in opdracht van Charles Dickens vervaardigd heeft, komt het licht van achter haar. Vanuit de gevange nis schijnt het licht over haar naar buiten, een omkering van het normale perspectief. Steig (22)* merkt dat reeds op in zijn boek over Dickens en Phiz. Dit zijn maar een paar voorbeelden uit de ware schat die de Working Notes vormt. Vanaf najaar 1855 verschijnt Little Dorrit in 19 maandelijkse afleveringen. Het eerste num mer verschijnt in december 1855, het laatste dubbele nummer in juni 1857. Iedere aflevering is verlucht met twee platen, de laatste met vier. Iedere aflevering is gehuld in een blauwe omslag met daarop, schema tisch, elementen van de inhoud van de roman. De stap die Amy zet vanuit de gevangenis het leven in, staat centraal, de naam Little Dorrit met ketens gekluisterd. Daar omheen, met de klok mee: Vrouwe Brittania die door Bar- Bishop-Phisician, met narrenkappen op naar een bestemmingsloos doel wordt geleid, immers de richtingaanwijzer staat de andere kant op; een ruine-achtig huis waar voor een dame in een invaliden wagentje zij, de moeder van Arthur Clenham, geduwd door Flintwich; vervolgens reizigers met koffers en al, elkaar niet ziend voorbij lopend; overgaand in weer een ruine-achtig bouwwerk dat reeds in elkaar aan het storten is, bekroond met een dutten de Casby. Uit het omslag valt af te leiden dat Dickens de grote lijnen van z'n roman min of meer uitge werkt had. Kritiek al zou hij gebeurtenissen die zich voordeden tijdens publicatie, gebruikt zou hebben in z'n roman kunnen aan de hand van het omslag inderdaad naar het rijk der fabelen gewezen worden. Zo'n situatie deed zich voor in juli 1857 in The Edinburgh Review, Dickens werd daarin verweten dat hij het recentelijk instorten van een huis verwerkt zou hebben in het slot van Little Dorrit: het instorten van het huis van de Clenham's. 33 Dickens trekt daar fel tegen van leer en betoogt dat hij de verhaal lijnen van Little Dorrit reeds lang in beeld heeft gebracht. Op blad V van de Working Notes maakt hij de aantekening mysteries sounds in the old house", de voorbode van de latere instorting. In de zomer van 1857 verschijnt Little Dorrit in boekvorm. Little Dorrit: een roman in clair-obscur, in tegenstellingen: vrij versus onvrij; in twee delen: deel een armoede, deel twee rijkdom. De roman begint en eindigt met het fenomeen gevangenis en is verder als het ware door drenkt van de sfeer, de parafernalia, de lucht van de gevangenis. Vrij versus onvrij, maar ook de impliciete vraag hoe onvrij de vrije samenleving is. De samenleving met al zijn wetten en ondoorzichtige voorschriften als gevangenis voor de vrije mens. Daarnaast een andere invalshoek, gelet op de aandacht die William Dorrit krijgt in relatie tot z'n dochter Amy, het vervolg daarvan in de relatie Arthur Clenham en Amy, zou je de roman ook een onderzoek naar de relatie vader-dochter/ oudere man-jongere vrouw kunnen noemen. Een thematiek waarmee Dickens intens bezig was in die jaren. Het begint in een gevangenis in Marseille waar Rigaud/Blandois zit, verdacht van moord op z'n vrouw. Vervolgens komt Arthur Clenham in beeld die deel uit maakt van een gezelschap dat op terugreis is naar Engeland. Ook de familie Meagles behoort tot dat gezel schap evenals miss Wade. Vanwege voor schriften wordt het gezelschap een tijd in qua rantaine gehouden. Na ommekomst daarvan gaat de reis verder naar Engeland. Op zondag komt Artur Clenham aan in London een stad waar het klokgelui de verveling van een rigoureus afge dwongen zondagsrust begeleidt, de klokken als de bel die de dagelijkse gang van zaken in een gevangenis aangeeft. London een stad met melancholy streets in a penitential garb of De Publicatie. Opzet en structuur van de roman Het eerste deel: Armoede.

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 33