soot" bldz 28_J. Arthur ontmoet z'n moeder die leeft in een zelfgekozen soort van gevan genschap in haar eigen huis. Er is geen draad je vreugde verloren tussen die twee want de relatie steunt op het verwijt dat mevrouw Clenham chronisch had en heeft voor de vader van Arthur. Mevrouw Clenham is niet de moe der van Arthur, uit plichtsbetrachting heeft ze Arthur, kind van een liefdes relatie tussen haar man en een toneelspeelstertje in huis opgenomen: D.N.F.! Deze drie letters staan voor Do Not Forget,: gedurig moest haar man, moet Arthur aan dat feit herinnerd worden. In de kamer van z'n moeder ziet hij een kind? jonge vrouw? Amy, dat als naaistertje wat geld bij verdient. Via Amy, Little Dorrit, komt Arthur als bezoeker in de Marshalsea terecht waar hij meteen de eerste nacht verplicht moet verblijven, de avondklok heeft hem inge sloten. In de dialogen tussen Amy en Arthur laat Dickens de wereld van Amy zien: de gevangenis als horizon van een marginaal bestaan. Via Amy ontmoet Arthur haar vader: William Dorrit die al meer dan 23 jaar in de Marshalsea verblijft, op grond van vage finan ciële malversaties, al of niet buiten zijn schuld al of niet met zijn medeweten. William Dorrit is vervormd door het jarenlan ge verblijf in de Marshalsea, zo vervormd dat hij bereid is z'n dochter Amy uit te huwelijken aan de zoon van de cipier om het zelf wat gemakkelijker te krijgen. Amy weet hem daar van te weerhouden zonder dat haar genegen heid of medeleven met haar vader minder wordt: het verdriet haar dat ze haar vader nooit als vrij mens gezien en meegemaakt heeft. Zo vervormd is William Dorrit dat de werkelijkheid waarin hij leeft niet meer door hem gezien wordt, dat de buitenwereld haar betekenis verloren schijnt te hebben: hij is volledig geprisoniseerd! Amy realiseert zich dat haar vader niet is die hij geweest zou kunnen zijn, ze probeert het heden als het ware te extrapoleren naar het verleden om zo haar vader "scherp" te krijgen. Dickens laat de vervormingen zien die het gevangenisleven met zich mee brengt, zijn observaties die hij gedurende vele jaren van bezoek aan gevangenissen heeft gedaan, komen hem goed van pas. Zoals de wankel moedige houding van William Dorrit, zijn manier van lopen; zijn snobisme alsof het zo lang in de Marshalsea zitten dat hij de langst gedetineerde bewoner is: de vader van de Marshalsea; betekenisvol zou zijn. Amy is de enige die bereid is haar vader die betekenis te geven, de enige die haar vader dus wil erken nen op die door hem zelf bepaalde eigenwaar de. Ook de onderlinge rivaliteit tussen de tijdelij ke bewoners van de Marshalsea, de manier van omgang met de bewoners door de cipiers, het tikken met de sleutels op de deuren van de "woon"kamers voor dat men naar binnen gaat, zijn een voorbeeld van de door Dickens ver werkte observaties. Ook het eufoor beschrij ven door William Dorrit van de "goede" lucht die zo rijkelijk voor handen is: de lucht zal eerder pestilent zijn geweest gelet op het ont breken van hygiëne. De lucht" komt weer terug in de beschrijvin gen van het Circumlocution Office: ook daar is de lucht verpest door stagnatie en gebrek aan ventilatie dat wil zeggen gebrek aan nieuwe ontwikkelingen. Arthur Clenham zoekt oplossing voor een mogelijke beëindiging van het verblijf van William Dorrit in the Marshalsea bij het Circumlocution Office. Bezoeken aan dit bureau leiden onveranderlijk tot niets behalve ergernis en gevoelens van onmacht. Deel eindigt met een ongeduldige mr. Dorrit die na 23 jaar van stilstand eigenlijk geen seconde langer kan wachten om zijn lang gehoopte, verbeidde, rechtmatige plaats in de samenleving weer in te nemen. Ging hij ooit als schuldenaar en armoedzaaier de Marshalsea binnen, hij verlaat die plaats in een soort van triomftocht temidden van zijn voormalige Collegians. Daar hij ooit geboeks taafd was als vader van de Marshalsea is die instelling 'wees' geworden door zijn vertrek. Een reisgezelschap verblijft in het hotel op de pas van de Grote Sint Bernard. Een groter tegenstelling met de Marshalsea lijkt moeilijk denkbaar, edoch ook hier uitgebreid inschrij ven in registers en slapen in koude cellen. Het gezelschap bestaat natuurlijk uit de familie Dorrit met aanhang. Ook het jong getrouwde 34 Het Tweede deel: Rijkdom.

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 34