Amerika aan de kaak gesteld. Hetgeen hem niet in dank werd afgenomen. American Notes is een merkwaardig boek; de gebruikelijke humoristische observaties hebben een onrustige ondertoon. Dit is enerzi jds te verklaren uit een ongelofelijk ver moeiende reis van ruim vijf maanden, door een land waar hitte, primitieve vervoersmeth- oden en slechte wegen, zelfs Dickens teveel werden. Bovendien, hoewel hij graag bewon derd werd, ergerde hij zich aan de wijze waarop veel Amerikanen hem tegemoet traden; bot en opdringerig. In veel opzichten was hij teleurgesteld in de Nieuwe Wereld zoals velen vóór en na hem, maar sprak hij ook zijn bewondering uit voor andere aspecten van de jonge republiek. Een merkwaardig, maar ook boeiend boek dat ons een beeld geeft van een maatschappij in wording, die desalniettemin soms sterk lijkt op het Amerika van nu; in 1842 flaneerden varkens over Broadway, maar had ook elke burger het recht, vuurwapens te bezitten, zoals ook in onze dagen. Teneinde een lang verhaal niet nóg langer te maken, volgen hieronder enkele aantekenin gen over zaken, waardoor Dickens gefasci neerd werd, zowel positieve als negatieve. Slavernij De slordige twintig pagina's die Dickens aan dit onderwerp wijdt, roepen een beeld op, waarbij vergeleken het meest onmenselijke regime in onze tijd verbleekt. Dit in een land, dat zich 'God's own country' noemt. Het land van vrijheid voor iedere man, vrouw en kind. Waar een -vrije- passerende zwarte wordt opgepakt, in de gevangenis gegooid en -na vergeefse pogingen zijn meester op te sporen - via een advertentie verkocht wordt aan de hoogste bieder, teneinde de kosten van zijn verblijf in de bak te betalen. Dickens leest een krant, waarin men het vol gende krankzinnige bericht aantreft: ...'that abominable and hellish doctrine of abolition, which is repugnant alike to every law of God and nature...'. Enige advertenties in dagbladen: Dickens voegt hieraan toe, dat vrijwel alle slaven dag en nacht ijzeren 'dogcollars' en enkelbanden dragen. Buiten het brand merken, steken en zwepen worden afgerichte honden gebruikt als milde terechtwijzing. Ook het uitslaan van tanden is bij sommige slaven houders populair. Bij het passeren van een brug, valt het oog op de volgende tekst: 'bij overtreding van de toegestane snelheid: blanken vijf dollars boete, zwarten vijftien zweepslagen. Over de publieke opinie waar het de wreed heid van de heidense indiaan betreft, heeft Dickens een duidelijk oordeel: als het terug brengen van de wouden en de indiaanse dor pen de schande van één ongelukkige slaaf kan uitwissen, laat dat dan gebeuren. Want: ...'when knives are drawn by Englismen in conflict, let it be said and known: we owe this change to republican slavery. These are the weapons of freedom. With sharp points and edges such as these, Liberty in America doth hew and hack her slaves or, fail ing that pursuit, her sons devote them to a better use and turn them on each other.' De weerzin, die de slavernij in hem opriep, bracht hem ertoe, in St. Louis zijn reis zuid waarts te stoppen en rechtsomkeert te maken. Gegeven de verschrikkingen waarmee hij werd geconfronteerd, een wijs besluit. Het spuwen en rochelen Een nationale bezigheid die Dickens van wal ging vervulde, was het gebruik van pruimtabak. Het uitgekauwde product mét een forse lading speeksel werd in een grote boog uitgespuwd, helaas niet altijd trefzeker; Dirk: dolk, vooral in gebruik bij de Schotse Hooglanders 42 Ran away, a negro woman and two chil dren. A few days before she went off, I burnt her with a hot iron on the left side of her face. I tried to make the letter M'. 'Ran away, a negro named Henry. His left eye out, some scars from a dirk* on and under his left arm, and much scarred with the whip'. 'Taken up, a negro man. Is very much scarred about the face and body and has the left ear bit off.

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 42