no.57- hoewel tot in het Witte Huis overal spittoons - oftewel spuugbakken- te vinden waren, was het gevolg van een gezellig avondje een tapijt vol op oesters gelijkende plakkaten. Na een oncomfortabele nacht aan boord van een stoomboot, was Dickens de volgende morgen genoodzaakt, zijn aangekoekte jas met rivier water te reinigen. Zijn hutgenoten leken zelfs in diepe slaap hun hobby uit te oefenen. Gevangenissen Hierover was Dickens ambivalent; hoewel als organisatie ordelijk en gedisciplineerd, achtte hij het Silent System wreed. De gevangenen bleven dag en nacht in hun cel onder streng spreekverbod. Een straf, die elke mens na ver loop van tijd (en we spreken hier van twaalf maanden tot dertig jaar!) reduceert tot een zombie öf krankzinnige. Op de vraag aan zijn begeleider in 'the Tombs' (New York), of de ondergrondse cellen niet ongezond waren, kwam het laconieke antwo ord: 'probably, but we put only blacks in them.' (De naam van deze gevangenis was overigens ontleend aan het aantal zelfmoor den.) Public Charity Op dit punt verloor Engeland op alle fronten: waar in Groot Britannië de staat zich beperkte tot het armenhuis en de gevangenis in de opvang van 'onaangepasten', werden in Amerika, in instituten gefinancierd door de staat, de hulpelozen liefdevol opgenomen en -voor zover mogelijk- opgeleid. Een treffend voorbeeld is Laura Bridgman (i829/'89) die, anderhalfjaar na haar geboorte, begon te lijden aan 'fits' veroorzaakt door scarlet fever, waardoor ogen en oren hun functie verloren en zij uiteindelijk -acht jaar oud en beroofd van vrijwel al haar zintuigen -zij was blind, doofstom en niet in staat, te ruiken en proeven - werd opgenomen in het dr. Samuel Gridley House. Hier werd zij, met eindeloos liefdevol geduld, opgeleid tot lerares in de naaldkunst. Staats Krankzinnigen Instituten Ook hier werden met respect voor het indi vidu en zijn achtergrond, resultaten bereikt, waarbij eenzame opsluiting en dwangbuis vri jwel overbodig bleken. Heropvoedingsgesticht: House of Reformation for Juvenile Offenders Door middel van dagelijkse discipline van de groep en het observeren van het individu, teneinde passende opleiding en werk aan te bieden, werden vele jongeren uiteindelijk fat soenlijke burgers. De Stoomboot Dickens legde honderden mijlen af per stoom boot, een gelegenheid tot het observeren van de Amerikaanse medemens in 'close quarters'. Too closemen moest zich benedendeks gebukt voortbewegen, omgeven door teveel mensen. Op regenachtige dagen was de atmosfeer ondragelijk door stoom afgevende natte kleren van de heren rond de gloeiend gestook te kachel. De maaltijden misten elk sociaal contact; in razend tempo propte men zich vol als stond de hongersnood voor de deur. De slaapaccommodaties bestonden -op het eerste gezicht- uit in rijen hangende boeken planken, maar bleken bij nader inzien als bed te fungeren. De aanwezigheid van een zeer zwaarlijvige slaper op de doorbuigende plank boven hem, riep het beeld bij hem op van rouwende geliefden om zijn roemloos einde; verpletterd onder een dikke Amerikaan. Bij het ontwaken moet dandy Charles wat zuinig hebben gekeken; een aan het dek bevestigde lepel, diende om het vuile rivierwa ter in een bakje te scheppen, waarmee men het gelaat kon reinigen, een ritueel, waarvan hij opmerkt: 'some gentlemen were superior to this weakness.' Voor de tientallen, die de dag wél 'fris' wilden beginnen, waren twee handdoeken beschikbaar en de publieke haar borstel en kam bevonden zich in de bar, onder een héél klein spiegeltje. Naast het brood en de kaas. Conclusie Na lezing van American Notes neemt onze bewondering voor de energie en het aanpass ingsvermogen van Dickens alleen maar toe. Niet alleen het uiterst vermoeiende reiss chema, maar ook de indrukken in een land, dat in alle opzichten een andere wereld was; 43

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 43