THE HUNT FOR DICKENS landschap, klimaat, taalgebruik en vooral omgangsvormen legden een voortdurende druk op hem. Volgens Peter Ackroyd (Dickens biografie) waren zijn drie dagen alleen in een hotelkamer niet te wijten aan griep zoals de kranten melden, maar puur overlevingstac- tiek. Op straat werd zijn bontjas in stukken geknipt door hysterische vrouwen. Tijdens de dagelijkse moordende 'levees' schudde hij honderden handen en werd zijn geniale schedel betast. En laten wij zijn arme vrouw Catherine niet vergeten die -als het hem teveel werd - in zijn plaats volslagen idioten te woord moest staan. Hoewel hij vrienden voor het leven maakte in Amerika, getuigt zijn ongenadig oordeel over slavernij, de copyright kwestie en de losgesla gen, gewelddadige aspecten van de Amerikaanse maatschappij, van moed en eerlijkheid. Dat zijn boek in Amerika verguisd werd, zegt ook iets over diezelfde maatschappij die -jong en onzeker- wel érg lange tenen had.... door Guus de Landtsheer Een vakantie in Engeland is voor mij altijd een mooie gelegenheid om op zoek te gaan naar locaties die Dickens in zijn boeken gebruikte. Soms wil het toeval daarbij wel eens een handje helpen zoals in onderstaand verhaal zal blijken. Als bestemming stond Noord - Engeland op het programma. Mijn vrouw en ik behoren niet tot het slag mensen dat per dag zoveel mogelijk kilometers op de teller wil zetten. Met een caravan achter de auto is daar ook niet veel aardigheid aan. Al enige jaren zij wij lid van de Britse Caravan Club en dat betekent dat er altijd wel een boer te vinden is waar we onze caravan op een Certificated Location of te wel kleine boeren camping kunnen zetten. Naast de rust die deze campings bieden, er mogen namelijk niet meer dat vijf caravans worden toegelaten, bieden deze kampeerplaatsen in veel gevallen ook de mogelijkheid wat meer contact met de locale bevolking te leggen. Het resultaat hiervan is dat we het vakantie -, of Zwitserleven gevoel niet pas krij gen als we op onze bestemming zijn aangekomen, maar al direct zodra we voet op Britse bodem hebben gezet. Of eigenlijk al eerder zodra we de boot van Hoek van Holland naar Harwich in rij den. David Copperfield op lokatie Harwich ligt in East Anglia en is slechts zestig mijl van Norwich verwijderd. Daar is dus al meteen volop gelegenheid om Dickens op locatie op te zoeken. Dit jaar wilden we met eigen ogen aanschouwen waar de inspiratie voor David Copperfield was geboren. Ik heb al eerder in dit blad een artikel aan dit boek en de plaatsen waar het zich afgespeeld heeft gewijd, maar de foto's die dit verhaal begelei den waren afkomstig van het internet. Klopten die echter wel of nog wel? Er gaat toch niets boven het met eigen ogen zien van zo'n plaats. Onze eerste doel was Blundeston (Blunderstone) een mijl of vier ten zuiden Great Yarmouth. Zoveel mogelijk gebruik makend van B-wegen naderden we het dorpje vanuit het zuidwesten. Wat opvalt is dat Blundeston eigenlijk op een eiland ligt met in het noorden Great Yarmouth en in het zuiden Lowestoft als grote plaatsen. In het oosten begrensd door de Noordzee en in het westen liggen de Norfolk Broads. In Engelse ogen een gebied van uitzonderlijke schoonheid bestaande uit moeras doorsneden door veel kleine kreekjes die weer uitmonden in recht getrokken afwateringskanalen. Dit is voor een Dordtenaar bekend gebied: dijken en bruggen waardoor je altijd om moet rijden en veel riet dat groeit in de modder. Het moet er rond de schemering barsten van de muggen net zoals in de Biesbosch en daar houd ik er ook al niet 44

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 44