Zomer - Herfst 2006 no.57-58 Great Yarmouth alleen dan in een derde of vierdehands uitvoering. De boulevard is aan beide zijden voorzien van bebouwing, aan de landzijde vele verdiepingen hoog en van steen, aan de strandzijde van zeildoek, hout, kunst stof en fantasie figuren. Het strand zelf is hier door aan het oog onttrokken en overal flitsen gekleurde lampjes aan en uit. We hadden de autoraampjes open zodat we volop konden genieten van de fish and chips lucht. Dat we aan de kust waren was alleen af te leiden uit de wieken van een windmolenpark dat voor de kust in zee is gebouwd. In het verlengde van de Marine Parade loopt de North Drive waar we de zee en het windmolenpark wel kunnen zien. Hier staan de vele familie hotels en pen sions die naarmate we ons verder van de het centrum verwijderen een steeds eenvoudiger gevel krijgen. Dan komen we aan bij de stacar avanparken. Deze caravans staan op enkele meters van elkaar opgesteld, zodanig dat iedere caravan een klein stukje uitzicht heeft op zee en een groot uitzicht op elkaar. Mocht u interesse hebben vanaf 14999 bent u al de eigenaar van zo'n vakantieonderkomen. Vervoer van en naar de Marine Parade wordt verzorgd door als locomotief vermomde jeeps die aanhangwagens trekken die zich voordoen als wagonnetjes. Nicholas Niekleby en Yorkshire Ten zuiden van Northumberland liggen nu een aantal counties die in de negentiende eeuw samen tot Yorkshire behoorden. Bevolkingsgroei, sterke verstedelijking en tegengestelde belangen tussen stad en platte land hebben tot herindeling van het oor spronkelijke Yorkshire geleid. De inspi ratiebron voor Nicholas Niekleby de begraaf plaats van de kerk van Bowes, ligt daardoor niet meer in Yorkshire maar in de county Durham. De parochie heeft op een publi catiebord keurig vermeld waar de grafstenen staan van zowel William Shaw van Shaws academy en George Ahston Taylor. Zij dien den Dickens als inspiratiebron voor zijn romanfiguren: Wackford Squeers en Smike. Naar Dotheboys Hall is het langer zoeken want daar is geen verwijzing naar te vinden. Overigens heb ik daar alle begrip voor Het huis wordt nog steeds bewoond en het lijkt me eerlijk gezegd geen pretje als er voortdurend vreemden van buiten je huiskamer binnen staren met de associatie van de wrede familie Squeers in hun gedachte. Tijdens zijn bezoek aan Yorkshire logeerde Dickens in een hotel in Bernardcastle. Dit marktplaatsje ligt nu ook in Durham, maar heeft gelukkig nog wat van z'n oude charme weten te handhaven. Dat valt eenvoudig te constateren door de herdrukken van oude ansichtkaarten te vergelijken met het huidige straatbeeld. Om ons voor te stellen dat deze streek regelmatig in de zomer The Dutch Dickensian Volume XXVI 46

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 46