VAN DE REDACTIE Er heerst na het verschijnen van dit dubbel nummer een serene stilte in de Dordtse redaktielokalen. Alleen de tekstverwerker waarop de redactie verslag doet van haar innerlijke roerselen onder de noemer ,AüVan de Redactie,Aü zoemt nog zacht. Het is dan ook niet niks wat onze branch in dit jubileum jaar meemaakt. Het begon allemaal met voor bereidingen voor de Annual Conference, ver volgens de diepgravende lezing van ons lid en kenner van het gevangeniswezen Ton Vroom in het voorjaar. Daarna de daadwerkelijke uitvoering van het geplande in Amsterdam deze zomer, nu het dubbelnummer van de Dutch Dickensian en later dit jaar een speciale bijeenkomst om ons 50-jarig bestaan te gedenken. Hoe treffend was de uitspraak van onze minister-president die de mentaliteit die hier voor nodig was en is omschreef als die van de VOC. Dat hierbij natuurlijk wat ongelukken en slachtoffers vallen valt niet te vermijden. Als eerste staan we natuurlijk stil bij het overlijden van een markante Dickensian: Cedric Charles Dickens. In dit nummer vind u de obituary van de Times waarin enkele kenmerkende eigenschappen van hem worden gegeven. Maar er is nog meer. De lezing van Ton Vroom en de schriftelijke weerslag hiervan in dit nummer bracht de redactie ertoe om de parel uit de geschiedenis van het Nederlandse gevangenis- en heropvoedingswezen onder uw aandacht te brengen: het gevangenismuseum Veenhuizen. De redactie heeft besloten om nog deze herfst vakantie het zegenrijke werk dat daar werd verricht met eigen ogen te gaan aanschouwen. Maar er is meer. Ons lid de heer Klok besloot dit jaar de proef op de som te nemen en te kijken of Dickens ook in de zomer gelezen kan worden. Hij wilde niet alleen lezen dat het vol gens het eerste hoofdstuk van Little Dorrit warm is aan de Middellandse zee, maar reisde deze zomer naar Griekenland om met gevaar voor eigen leven deze hitte al Dickens lezende te ondergaan. Lees en huiver! Als of dit niet genoeg is bereikte ons het bericht dat onze secretary last heeft gekregen van opstandig hardware. Zijn geheugen schijnt gecrashed te zijn. De redactie heeft dit verschijnsel ook eens meege maakt en kan daarom uit ervaring sprekend tot wat voor rampspoed en ellende dit leidt. Wij wensen hem en zijn omgeving sterkte toe bij het zich herinneren en raden hem sterk aan zich alleen op al het goede te concentreren en van al het slechte op zijn pad zich vooral niets meer te blijven herinneren.Komen wij aan bij het laatste wat we onder uw aandacht willen brengen. De redactie kon niet aanwezig zijn bij de bovengenoemde conference. Zij kan zich echter goed voorstellen dat er onder hen die wel aanwezig waren enige aandrang bestaat om hiervan schriftelijk verslag te doen. Dat men daartoe even de tijd moet vrijmaken spreekt voor zich. Na het beleven van zulke emotionele hoogtepunten moet de geest de tijd krijgen zich op papier uit te spreken. De redactie verzoekt u daarom nota te nemen van de oproep aan het eind van dit nummer. We kunnen het ons nageslacht niet aandoen om niet uitgebreid verslag te doen omtrent het organiseren en houden van een dergelijk even ement. Zoals u verderop zult zien heeft de president inmiddels gevolg geven aan dit ver zoek en zijn belevenissen vergezeld van enkele afbeeldingen op papier gezet. Goed voorbeeld doet goed volgen!

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 4