anderen. In dit separate systeem, waar iemand doorgaans niet langer dan 12 tot 18 maanden in zat anders werd men gek, liepen de bewakers op vilten schoenen. Zo werd men in ieder geval niet gestoord door een sloffende tred. Tijdens de gevangenschap werd men wel in de gelegenheid gesteld om te lezen maar dat betrof dan altijd stichtende en lerende lectuur. We weten allen hoe saai dat is. De kerk speelde een belangrijke rol in de gevangenissen; men ging er van uit dat als de gevangenen maar flink in de Bijbel lazen, dan worden het wel weer goede mensen. De vrouwen droegen speciale gevangeniskle ding waarbij een schort en een mutsje stan daard waren, waardoor ze nogal op verpleeg sters leken. Dat kwam omdat men vrouwelijke gevangenen vooral zag als verdwaalden zielen en niet zozeer als misdadigers. Dickens selecteerde in de gevangenissen zijn deelnemers aan zijn resocialisatie project: Urania Cottage. Na de welverdiende pauze gaat de heer Vroom verder over Little Dorrit. Dickens begon in 1855 hier aan te schrijven en voert ondermeer een geniale schurk op die de een ongelooflijke fraude pleegt, Mr. Merdle. Tijdens het schrijven van Little Dorrit was Dickens in opstand met zijn tijd. Kromoorlog woedde en dat gaf daar vreselijke taferelen. Er stierven meer soldaten door verwaarlozing dan in de gevechten. Op initiatief van Dickens en Angela Burdett-Coutts werd een machine ontworpen om de soldaten kleding te drogen. Little Dorrit is geschreven in "claire obscure". Vroom vertoont met zijn lichtbeelden een illustratie aan het begin van het boek en een aan het einde. In de eerste illustratie valt het licht van binnen naar buiten de cel en in de laatste buiten naar binnen. Hij verwijst verder naar de scriptie van ons mede-lid Janneke Vonkeman waarin zij schrijft over de zogenaamde vignetten, allerlei kleine details die het verhaal voeden. Vroom gaat nog in op de belachelijkheid van de naam Tattycoram en hij stelt dat Blandois het Kwaad vertegenwoordigd en dat Flora Finchley op Catherine Dickens lijkt. Waarna hij afsluit met de onvermijdelijke Ellen Ternan. Dickens speelde graag rollen waarin een oudere man zijn hoofd op de schoot van een jongere vrouw kan leggen die dan vérvol gens tranen plengt op zijn gezicht. In de roman kwam het tot een huwelijk (Arthur en Amy) en in de werkelijkheid tot een verhou ding. Waarna er vragen zijn. Mevrouw Van Aalst vraagt zich af of de men sen er niet veel slechter van werden als ze wegens schulden in de gevangenis werden gezet. De heer Vroom stelt dat de Marshalsea meer een vluchtplaats was voor mensen met schul den. Men kon daar in alle rust proberen afspraken te maken met de schuldeisers, het dus vaak om korte detenties. Soms werd men wel gegijzeld zoals bijvoorbeeld Mr.Pickwick. In dergelijke was het een middel om mensen tot betaling te dwingen. De heer De Landtsheer vermoedt dat de men sen in de schuldgevangenis vaak beter af waren dan de vrijen die vaak honger hadden. Dat klopt wel volgens de spreker die stelt dat Dickens dit ook waanzin vond. Tot slot krijgen we te horen dat de gehele lezing in een volgend nummer van de Dutch Dickensian zal verschijnen. De president dankt de spreker en overhandigt hem een passend geschenk. Ook dankt hij de heer Den Breejen die de apparatuur voor de lichtbeelden heeft verzorgd (de secretaris was dringend verzocht zijn dia apparaat thuis te laten) Dan is het tijd voor een borrel en de vei ling ten bate van het Ebenezer Scrooge Fonds. Dankzij bijdragen van de mevrouw Van Aalst en de heren Bosman en Van Steynen is er ook daadwerkelijk wat te veilen. De opbrengst is uiteindelijk 95,50 en een schorre stem van de president die er op stond de veiling zelf te leiden. Waarna wij aan tafel gaan. De president vraagt zich af wat de leden weten van over de hedendaagse gevangenissen in Nederland en heeft allerlei vragen waarop natuurlijk niemand het antwoord weet. Zo blijkt het uurloon van een werkende gevan gene slechts 64 cent te bedragen en zijn er op ieder moment gemiddeld 15.000 mensen in 9 2006 no.57- 58

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 9