Winter 2006 no. 59 moraal waarin men zwijgt over de behande ling van kinderen in de mijnen die het bezit waren van de grootgrondbezitters, maar wel ophef maakt over de zedenverwilderende toestanden in de industrie van de Whig-stem- mende textiel-entrepreneur. Toen ik dit las zag ik de beelden voor mij van de arme steen bakkers uit de BBC verfilming van Bleakhouse. Ook komt het dilemma aan de orde waarvoor de aanhangers van de nieuwe economische orde zich zagen gesteld. Hun theorie van de ijzeren loonwet die verbetering van de toe stand van de arbeiders uitsloot, omdat iedere verhoging van hun levensstandaard wel moest leiden tot verzwakking van de concurrentiepo sitie van de Britse textielindustrie als geheel en uiteindelijk meer werkeloosheid onder de arbeiders zou veroorzaken bleek een drogre den. Al te vaak en veel te gemakkelijk werd dit voor de absolute waarheid gehouden. Heel die periode waren er ook fabrikanten die hun bedrijf economisch gezond wisten te exploite ren met goed gevoede en uitgeruste arbeiders. Uiteindelijk bleken die van meer waarde voor een fabrikant dan de ondervoede en overver moeide kinderen die in andere fabrieken de winst veilig moesten stellen. Conclusie: De titel legt naar mijn smaak teveel de aan dacht op het beantwoorden van de eerste vraag terwijl het grootste deel van het boek zich eerder bezighoudt met het beantwoorden van de tweede. Wat echter zeker bij de lezers van dit boek zal blijven hangen is de ver schrikkelijke behandeling van kinderen uit de goot van de Engelse samenleving. Zij die als wezen of door hun ouders uit pure armoede aangewezen waren op de liefdadigheid van het workhouse. Zij werden om de kosten van armenzorg voor de parochies zo laag mogelijk te houden overgeleverd aan de zorg van het negentiende-eeuws kapitalisme in zijn meest brute periode. John Waller is als historicus een begenadigd man. Hij combineert de schrijfstijl van een goede romanschrijver met de kennis en vaar digheden van een goed wetenschapper. Waren alle historici maar met dit talent geze gend. Boek: John Waller The Real Oliver Twist Robert Blincoe: A Life That Illuminates A Violent Age ISBN1-84046-727-4 Prijs: 8.99 DICKENS EN HET HIERNAMAALS door Carla Boschma Ooit probeerde een leerling zich in te slijmen met de opmerking dat als Dickens nu geleefd had hij beslist de Nobelprijs voor literatuur gekregen had. Als eeuwig kritische historica bestreed ik dat natuurlijk meteen want: a Er zijn zoveel geweldige schrijvers die die prijs niet, en pubers die 'm wel gekregen hebben b Wie zegt eigenlijk dat Dickens in deze tijd ook schrijver zou zijn en als dat al zo was zou hij dan eigenlijk wel litera tuur schrijven? Die gedachten kwamen bij me op toen Guus ons vroeg om ons eens over Dickens en 't hier namaals te buigen. Immers onze "inimitable" was dol op een flinke portie horror en fantasy. Of 't nu ging om "spontaneous combustion", of een flinke portie (kerst) spoken. Hij lustte er wel pap van. Neem nu zijn eerste roman, de Pickwick Papers. Nauwelijks zijn onze vrienden op weg of Jingle waarschuwt hen "as they came under the low archway, which in those days formed the entrance tot the coachyard. terrible place - dangerous work - other day - five children - mother, ta;; lady, eating sandwiches - for got the arch - crash - knock - children look around - mothers head off - sandwich in her 11 The Dutch Dickensian Volume XXVI

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 11