Winter 2006 no.59 Er is een rijke erflater, Harmon, die dochter en zoon dan weer niet dan weer wel onterft, vóórdat OMF begint. In zijn allerlaatste testa menten mag zoonlief weer wel erven maar dan ook weer wél indien die zoon trouwt met een door erflater goed genoeg bevonden meisje: Bella Wilfer. Erflater is reeds dood als OMF begint. Zoonlief lijkt ook dood te zijn, ver dronken? omgebracht? zelfdoding?, het is alle maal schimmig en troebel als het water van de Thames. De mystificaties rond de persoon van de potentiële erfgenaam John Harmon, alias Jules Handford, alias;John Rokesmith; worden vergroot door een "waterside charac ter, Gaffer Hexam" die van het opvissen van alles wat er in de Thames rond drijft zijn bestaan heeft gemaakt. Er drijft ook wel eens een lijk in de Thames en soms wordt een rond drijvend lichaam geholpen om lijk te worden. Gaffer Hexam heeft een niet zo erg aardige partner in de figuur van Rogue Riderhood Het verhaal rond John Harmon wordt verteld op een bijeenkomst van een stelletje nouveaux riches die van de buitenkant hun bestaan heb ben gemaakt. Het politour op lijf en goederen is zo strak, zo nieuw dat iedere onverhoedse opwelling van echt gevoel de zaak zou laten barsten. Kortom we maken onverbloemd ken nis met Podsnappery! Er worden relaties gelegd tussen de 'onder'we- reld van de Thames en de 'onder'kant van de Society door de betrokkenheid van een koppel Society advocaten dat geïnteresseerd is in de identificatie van het aangebrachte lijk van Jules Handford. Zo komt Eugene Wrayburn, een van hen, op het spoor van de dochter van Gaffer Hexam: Lizzie. En dan zijn er natuurlijk de Dust-Mounts, de afvalbergen, vuilnishopen waar de oude Harmon zijn fortuin mee heeft gemaakt. De Dust-Mounts zijn de eigenlijke erfenis en die worden nu beheerd door ene Noddy Boffin ega. Een vriendelijk kinderloos echtpaar dat John Harmon goed gezind is. Boffin weet van het eigenaardige beding in het testament van Harmon dat zijn zoon alleen dan in rechte van de erfenis kan genieten indien hij Bella trouwt. Maar er rouleren meer testamenten ook eentje waarbij Boffin de erfgenaam is. Vandaar dat Boffin nu in weelde leeft en van uit de goedheid zijns harte daar anderen, zoals Bella, in wil laten delen. Boffin woont aanvan kelijk in een huis op de Dust-Mounts dat pro zaïsch door de omgeving Harmony Jail wordt genoemd. Rond en vanuit de interactie tussen de hierbo ven geschetste drie thema's: de Thames, de Podsnappery, de Dust-Mounds, ontwikkelt zich het verhaal verder. De personages die bij de Thames horen krij gen relaties met personages uit de Society. Zo wordt Eugene Wrayburn verliefd op Lizzie Hexam. In eerste instantie zou hij haar wel ergens in een optrekje willen onderbrengen maar gaande het verhaal komt hij tot de ont dekking dat hij daardoor nog zichzelf nog Lizzie mee recht zou doen. Nadat hij door een medeminnaar voor dood in een rivier is ach tergelaten wordt hij op het nippertje gered door Lizzie. Binnen Society wordt zo'n huwelijk zeer mis prijzend bezien. In tegenstelling tot een stelle tje dat getooid met de fraaie naam Lammie elkaar met een wederzijds huwelijks bedrag opzadelt. Beiden zijn arm als kerkratten maar een stand die ze hebben! Lammie, Veneering, Tippins het zijn weinig fraaie namen waarme de ze getooid worden, al die personen van de Society. Ze hebben ook nog eens intensief contact met een geldschieter, Fledgeby, verscholen achter de persoon van Riah, een Jood die de verve lende klussen voor hem mag opknappen. Ook de poppenmaakster Jenny Wren, die behoort tot de wereld van de Thames, heeft middels haar gewilde producten relaties met Society. Jenny Wren, rachitisch, met haar kind cq haar dronken lor van 'n vader, die als ze op het dak gezeten de wereld beleefd als ware het een dodenrijk waar ze op neer kan kijken: come up and be dead!". (Kom omhoog, in Society En wees dood) En dan natuurlijk Noddy Boffin die maar over de Dust-Mounds door blijft stappen en wroe ten op zoek naar het door hem verstopte, echt laatste testament van de oude Harmon. Boffin die zich wil ontwikkelen en zich door Silas Weggs de ballade verkoper uit de Rise and Fall of the Roman Empire laat voorlezen, zij het dat z'n vrouw af en toe maar even stukjes niet moet horen. The Rise and Fall etc als Het verhaal: de verpakking.

The Dutch Dickensian | 2006 | | pagina 23