'een waterige uithoek van Nederland.' Een provinciaal gat dat voornamelijk werd bewoond door vers uit de klei verloste mensen en waar op cultureel gebied vrijwel niets gebeurde. Er liepen enkele excentriekelingen rond met ezel en palet en er was een exoot die Buddingh' heette en gedichten schreef, maar daarom stond hij in de stad niet bekend, nee, men kende hem voornamelijk als die vriende lijke meneer die zo verstrooid was dat hij zelfs zijn eigen verjaardag vergat. Wisten de men sen veel. Er was ook een groepje ontevreden jongeren, waartoe ik behoorde, dat belangstel ling had voor literatuur. Zij hadden zich ver enigd in de stichting Bobby Kinghe en werden door niemand erg serieus genomen, behalve door zichzelf en Buddingh', die hen wel eens advies gaf en hielp nu en dan een literaire avond te organiseren. Op een van die avonden was Harry Prenen te gast, die ik bij de Haarlem Branch had leren kennen. Zoals gebruikelijk in die tijd was de opkomst bedroevend, J.M.A. Biesheuvel heeft daar ooit een treffend verhaal over geschreven in zijn boek Op weg naar het licht, maar Harry Prenen trok er zich niets van aan en hield voor het zevenkoppig publiek, waarvan vijf leden tot de organisatie behoorden, een gloedvolle rede, die mij nog steeds scherp voor de geest staat en mij bij mijn eigen lezingen altijd tot voorbeeld is gebleven. Het suffe Dordrecht had in die tijd wel een bloeiende leeskring, iets dat de wereldstad van vandaag moet ontberen. In die kring gaven enkele markante Dickensians de toon aan. Ik memoreer dominee van der Meijden, die geen bijeenkomst verstoken liet van een prachtig verhaal over zijn tijd in Suriname, een van de redenen waarom ik dat land uitge breid heb bezocht. Ik memoreer mevrouw Schimmelpennick, bij wie wij vele avonden te gast waren. Ik memoreer de heer en mevrouw Manspeaker, hij veteraan en deelnemer aan de landingen in Normandië, wiens zoon Berny ik heb zien opgroeien van peuter tot vooraan staand advocaat ter stede. Ik kan zo nog even doorgaan, maar dat alles neemt niet weg dat de leeskring van lieverlee verpieterde door verhuizingen en redenen van persoonlijke aard. Allemaal even begrijpelijk, maar desal niettemin is het jammer dat die tijd voorbij is. Er was een periode dat ik het onofficiële bestuur vormde van de 'afdeling Dordrecht' en mijn vrouw en de heer Waaifoort de leden, maar u weet, met de toetreding van de heer de Landtsheer en de uiteindelijke verplaatsing van de redactionele kantoren van de Dutch Dickensian naar de oevers van de Merwede, blaast Dordrecht opnieuw zijn partij mee in de Haarlem Branch. De landelijke bijeenkomsten waren voor een beginnend dichter als ik ook heel inspirerend en nu ik iets minder beginnend ben zijn ze dat nog steeds. De geest van Godfried Bomans waart er nog immer rond en ik betreur het tot op de dag van vandaag dat ik hem nooit persoonlijk heb leren kennen. Ik herinner mij uit die eerste jaren Willem Brandt, die voor mij toch een beetje de band met 'Ons Indië' vertegenwoordigde. Ik stu deerde toen nog en specialiseerde mij onder andere in de geschiedenis van Nederlands- Indië. Ik herinner mij Nel Wiener, de moeder van de schrijver L.H. Wiener, die langzamer hand de erkenning krijgt die hij al heel lang verdient en die ik van harte toewens dat hij binnen afzienbare tijd de P.C. Hooftprijs krijgt. Ik kan nog vele namen noemen, maar zal dat niet doen, want dan is het risico te groot dat ik net dat ene gewaardeerde lid dat ik over het hoofd zag tekort doe. Inspirerend of niet, de hoofdzaak blijft natuurlijk het samenkomen om van gedachten te wisselen in de geest en over het werk van Charles Dickens. Ik hoop dat nog vaak te kun nen doen. Met groot genoegen neem ik daar om op het ogenblik het book of study tot mij, maar daarover wellicht later. Dordrecht, maart 2007. In zijn weblog van november 2006 besteedt Kees Klok, voorzitter van de Dordtse factie aan dacht aan de Haarlem Branche en de Dutch Dickensian. Zie hiervoor:: http://kees-klok.blogspot.com/2006/ll/wat-verder-ter-tafel-kwam.html

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 20