VAN DE VOORZITTER, Dickens is overal. Als een mens dan toch voorzitter wordt van een club, en zelf hang ik in principe de leer van de komiek Groucho Marx aan die stelde dat hij geen lid wilde wor den van een club die hém als lid accepteerde, dan is The Dickens Fellowship waarlijk een uitstekende keuze. Een schrijver die al bijna twee eeuwen mee gaat, vergelijk dat eens met de uit hetzelfde jaar stammende Anna Louisa Geertruida Bosboom - Toussaint wiens naam in Amsterdam alleen nog voortleeft als een straat waar vooral veel modieuze kinderwinkels en geboortecentra zijn gevestigd. Neen, dan Dickens. Hij is werkelijk overal, in letter en in geest. Zijn werk is niet alleen ver krijgbaar als aantrekkelijk geprijsde pockets, maar ook bij een landelijke drogisterijketen, toch voornamelijk bekend als een kiloknaller van tandpasta's, wattenbolletjes en aspirines, wordt zijn werk in een wat opgepimpte oude vertaling voor een habbekrats in een fraaie doos verkocht. Hij is een bron voor het bewegende beeld, van een Muppetvariatie op Scrooge tot Bleak House als soapserie. In Deventer verzamelen zich in een weekend meer mensen voor een zgn. Dickens Festival dan de Stadsschouwburg in Amsterdam jaar lijks trekt, inclusief het Boekenbal. Ook het woord Dickensiaans is geheel inge burgerd. Geen boek van pak een beet meer dan 600 pagina's of de verzamelde pers bestempelt het als 'een Dickensiaanse roman'. Victoriaanse tijd, armoede, kerst, geesten, English Cottage Style: het is allemaal enorm Dickensiaans. In een recensie die ik onlangs las van een moderne Egyptische roman, Het Yacoubian van de auteur Alaa Al Aswany, stond ook weer dat het boek zo Dickensiaans was, vermoede lijk niet vanwege de beperkte omvang, maar omdat de auteur door gebruik te maken van verscheidene personages van diverse komaf en karakter een breed beeld van de moderne Egyptische samenleving gaf. Waarlijk Dickensiaans. Er zou dan ook geen enkele reden te bedenken zijn waarom de Haarlem Branch van de Dickens Fellowship niet een ledental zou heb ben dat dat van bijvoorbeeld de Voetbalbond zou benaderen of zelfs overstijgen. Wij zouden in stadions bijeenkomen en ik zou u, vlot gekapt en met een pak dat rechtstreeks uit de Amsterdamse PC Hooftstraat komt, met bij passende das, toespreken in eenvoudige oneli ners. Wij zouden ons bezig kunnen houden met de belangwekkende vraag of wij beursge noteerd moesten worden of ons laten overne men door een Engelse investeringsmaatschap pij- Helaas zal dat niet gebeuren: wij lezen name lijk Dickens. Niet als crossmediale benadering van een auteursconcept maar gewoon van blz. 1 tot de laatste pagina. Om Dickens te lezen hoeven wij ons niet in klederdracht te hijsen, het huis hoeft er niet verbouwd voor te wor den en ook in hartje zomer is het mogelijk om je terug te trekken met een boek van of over hem. En daarmee haakt al het gepeupel af en zijn we weer gezellig onder elkaar. Gelijkgestemden, of in ieder geval gelijkgeïn- teresseerden, soms zelfs gelijkgelovigen. Sommigen noemen zich Pickwickians, ande ren zijn het niet. Maar wat ons bindt is de schrijver Dickens, de auteur die humor paart aan een feilloos inzicht in de krochten van de menselijke geest en de achterkant van de maatschappij. Van het genootschap dat zich met die Dickens bezighoudt is het een eer om voorzitter te zijn. Het is een geruststellende gedachte, vooral voor u leden, dat Pieter de Groot secretaris is en de penmngen in de vertrouwde handen van Dick Kooiman. Hij zal het tot de beursgang wel redden. Dit nummer van de Dutch Dickensian ver schijnt midden in de Boekenweek 2007 die dit jaar als thema 'humor' heeft. U kunt zich om die reden een loopje naar de boekhandel besparen, u trekt gewoon een roman van Dickens uit de kast. Er zit bijna gegarandeerd meer humor in dan de stapels boeken waar uw boekhandelaar u mee zal vergasten, alhoewel een aantal van hen wel weer Dickensiaans zijn. Ik wens u veel leesplezier. Martijn David 5

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 5