Herfst 2007 no.61 Conference zich daar afspeelt. De secretaris valt onder deze categorie. Het zijn doorgaans dezelfde deelnemers; veel stokoude Britten, twee nog oudere Franse dames, een zwijgzame Ier en een Deen die uit het dolhuis ontsnapt lijkt. Het was de moeite waard. Goede lezin gen van ondermeer Michael Slater, Tony Williams, Tony Pointon, Barbara Hardy en Lucinda Dickens Hawksley, een tour langs alle Dickens sites, een ontvangst door de Mayor en nog meer van dat fraais. Het was ook nog mooi weer en dat is helemaal meegenomen. Het weekend werd gevolgd door een Sherlock Holmes dag want Arthur Conan Doyle heeft een tijd in Portsmouth gewoond en heeft daar de eerste Holmes verhalen geschreven. Hij had net als Bob Sawyer in de Pickwick Papers moeite om een praktijk op te bouwen (Conan Doyle was huisarts). Waar Sawyer een flesje met een onduidelijk medicijn liet circuleren gebruikte Doyle andere technieken. Als zich op straat een ongeval voordeed was hij snel ter plaatse en zorgde er vervolgens voor dat zijn naam als levensredder in de kranten ver scheen. Ook werd hij lid van verschillende sportclubs of richtte ze desnoods zelf op om daar c mtacten in op te doen en de leden als patient te werven. Er is een connectie tussen Conan Doyle en Dickens maar hoewel die flinterdun is biedt het de mogelijkheid voor een pakkende lezing. Wellicht binnenkort in de convocatie. CHARLES DICKENS EN IK door Ton Vroom Het is allemaal klein begonnen.Het eer ste verhaal dat ik las van Dickens was Nicholas Nickelby. Het stond, begin jaren vijftig,als een soort van stripver haal in het weekblad Sjors van de Rebellenclub en ik denk niet dat ik wist dat het van Charles Dickens was. Het waren spannende plaaljes vooral die van de kostschool van Squeers en het uitdelen van de lepel met stroop. Pas vele jaren later realiseerde ik me dat het een stripverhaal was, gebaseerd op de tekeningen van Phiz uit Nicholas Nickelby. In *953 verhuisden mijn ouders en bij die ver huizing kwamen er allerlei boeken tevoor schijn die ik daarvoor nooit gezien had. Zo ook een boek met een blauwe kaft dat als titel had Kleine Dorrit. Het was van Dickens want die stond als schrijver ervan op de binnenkant maar ik vond het niet te lezen! Tekst in dubbe le kolommen heb ik daarna nooit meer kun nen waarderen. Mijn volgende ervaring met Dickens waren deeltjes van de roemruchte Prisma serie. Met sinterklaas, het zal 1956 geweest zijn, kreeg ik de Kerstvertellingen, in twee deeltjes. Hoewel ik ook toen reeds veel las kwam ik er niet doorheen. Nu had je bij ons in de buurt een tweede handsboekenzaak gedreven door Ran. Wellicht dat bij de oudere, Haagse lezers van dit stukje die naam nog wat naklinkt. Toentertijd had je een quiz op de televisie, geleid door Theo Eerdmans met Maud als lief tallige helpende hand, en daar trad Ran ooit bij op. In die quiz moest je allerlei dingen doen zoals iets ergens doorheen gieten of met een lepel ophupsen. Zo ook was er een activi teit die er uit bestond datje met een hamer zo snel mogelijk spijkers in een blok hout diende te slaan. Ran ging voor mij de eeuwigheid in door daarbij tegelijkertijd zijn bril stuk te slaan. Kortom Ran was in de Copernicuslaan een bekende tweedehands boekenzaak. En daar heb ik voor een kwartje de beide pris ma deeltjes verkocht want je kon toen zo tus sen sinterklaas en kerst bij Jamin voor een kwartje een pond gebroken suikerharten kopen en die smaakten mij beter. Daarna is er een tijd weinig of geen Dickens in mijn leven geweest. Nu wilde het geval dat mijn oudere broer, toen die eindjaren vijftig in het leger zat, voor zijn nummer, aan onze nog oudere broers en zus ters wel eens boekjes verkocht. Hij kocht ze in bij de Zwarte Hond en verkocht ze dan met enige winst aan die oudere broers en zussen. Dar zaten veel Dickens uitgaven uit de Prisma serie bij. En daar heb ik begin jaren zestig 11 The Dutch Dickensian Volume XXVII

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 11