Herfst 2007 no.61 Maar geleidelijk aan zag ik meer. Het ging Dickens om meer, het ging hem om de mens, ik denk nu dat hij vooral zich zelf zo zag, gevangen in de kluisters van een sociaal sys teem dat niet of nauwelijks werkte. Ik ging van zijn boeken houden. Immers, met een oud boek bij de haard zitten, een glas wijn en wat kaarslicht: en je bent aan het tijdreizen. Nu heb ik zijn boeken meestal in een nieuwe uitgave in handen maar het echte laat zich niet vervangen. Het speuren naar oude uitgaven van Dickens en tijdgenoten voerde ons, mijn vrouw en ik, met enige regelmaat langs de boekensteden in Europa: Montolieu, Hay-on-Way, Redu, Bredevoort, Praag enzevoort. Een van de mooiste exemplaren van Dickens uitgaven waar ik de hand op kon leggen is de iSte druk van Nicholas Nickelby met daarin, in potlood, de handtekening van Charles Dickens. Af en toe kijk ik er naar, en héél goede vrienden mogen de autograph, soms, als we héél goed getafeld hebben, ook aan schouwen. Het is geen toeval, ben ik inmid dels achter, dat die handtekening er in staat. Dickens signeerde in zijn jonge jaren bij Chapman Hall met een vulpotlood zijn boe ken. Het andere aardige van dat boek is ook het aantal van twintig etsen van Kenny Meadows, als een soort van bijvangst, die er naast de platen van Phiz in zijn ingebonden. En nu, inmiddels ben ik vier jaar met pensi oen. Ik woon nog in Frankrijk, ik ben lid geworden van de Harlem Branch (jarenlang kon ik dat vanwege de drukte van mijn werk niet opbrengen), lid geworden van de Dickens fellowship en The Dickensian. Zodoende kwam ik er natuurlijk achter dat ik fundamen teel de verkeerde taal hanteer om over Dickens van gedachten te wisselen. En er is Ebay.' o.uk waar met grote regelmaat aardige zaken tegen soms betrekkelijk lage prijzen te koop zijn. Kortom zo kun je ook in de binnen landen van Frankrijk je interesse uit leven. De afgelopen jaren heb ik veel van Dickens en ook over hom en zijn romans gelezen. Ze boeien me buiten mate. Maar evenzeer, wellicht nog meer boeit mij de persoon van Charles Dickens. LANG HEEL LANG GELEDEN Enige maanden later ontving ik een uitnodi ging van dhr Keene en begaf mij naar de nu helaas blijkbaar in ongenade gevallen "Rusthoek". De bus stopte voor de deur, aan de luchtjes uit de keuken kon je afleiden hoe lang de spreker mocht doorgaan, en de manier van eten opdienen was een spectaculaire vorm van "service russe", niet alleen kwam 't eten in gangen, maar ook was elke gang opgedeeld in "ondergangen" eerst de aardappelen, dan 't vlees, dan de sla, daarna de groente, of welke andere volgorde de keukenbrigade die dag maar voor ogen had. Klasse! Goed daar zat ik dus tussen Nel Wiener en ik meen mevr. Keene. Nels haarpinnen kwamen nogal eens naar beneden, en ik werd meteen ingeschakeld als haar-her-opsteekster" een 13 lickeitsian Volume XXVII door Karla Boschma Ergens eindjaren 70 bezocht ik in Londen 48 Doughty Street, want ik had vanaf mijn vroegste jeugd (Krombek Spon toen ik 7 a 8 was) Dickens gelezen. Daar werd me enthousiast verteld dat er een Haarlem Branch was (ik had altijd gedacht dat dit "a figment of Godfried Bomans' imagination" was en of ik maar mijn naam en adres wou achterlaten.

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 13