Herfst 2007110.61 Al met al dus al vele aangename jaren in deze club, diverse bestuurwissels meegemaakt, en vooral nogal wat wisselende etablissementen, vaak met afnemende bereikbaarheid! Naar kraantje Lek is 't altijd een hele discussie wie moet rijden. Nu hou ik nog steeds vol dat a) de jeugd ervaring op de weg moet opdoen en vooral b) ik de drankrekening betaal, maar je kunt erop wachten dat die slimmerds ouder en kapitaalkrachtiger worden dus bestuur doe hier iets aan. Neem de macht over bij 't plaat selijk ervoersbedrijf en laat de bus langs Kraantje Lek rijden. Verleg desnoods 't spoor en bouw er 'n NS station. Wij rekenen op u! DICKENS ALS LEERMEESTER EN ENTERTAINER To teach and delight' door Liesbeth Aalst 'It has been the constant aim of my policy, to preserve peace in your minds and promote merriment in your hearts, to set before you, the scenes and characters of real life in all their endless diversity, occasionally (I hope) to instruct, always to amuse and never to offend Dit motto is op bewonderenswaardige wijze aanwezig in elke tekst, door Dickens geschre ven. Er is altijd het spel van licht en schaduw dat zijn boodschap zozeer deed aanslaan bij zijn tijdgenoten. En wel in het bijzonder bij de groep rechtelozen bij wie hij zich zo betrokken voelde. Van de pauper die liever op straat crepeerde, dan zich te onderwerpen aan het onmenselijke regime van het armenhuis, tot de 'maid of all work' die zich letterlijk kapot werkte en zwan ger op straat werd gegooid nadat de heer des huizes z'n pleziertje met haar had gehad. Mensonwaardige levens zonder een sprankje hoop op verbetering. Er huisde in Dickens een gigantische woede over de extra misère die deze mensen kregen opgelegd door hypocriete kerkelijke ambtena ren en de locale overheid. Als uiteindelijk de deuren van armenhuis zich achter hen sloten, was er de brute scheiding van (huwelijks)part- ner en kinderen. Hel en verdoemenis werden afgeroepen over de arbeider, die met zijn kroost op zondag in het park wandelde. En de dienstmaagd werd geacht dit te blijven; géén 'admirers' waren toegestaan. (Met de eerder genoemde uitzondering van de 'master' of zijn zonen, uiteraard). Dickens begreep, dat je een gevallen mens niet een trap na moet geven maar hem de hand moet toesteken. Alleen zo ontwikkelen zich - nèt het zelfrespect- de gaven en talen ten van het individu. Zijn boodschap aan de middenklasse was een harde: onderdrukking en vernedering van de armen leidt tot de ver nietiging van de samenleving. De gruwelijke echo van de Franse Revolutie klonk nog in menig hoofd. De armen probeerde hij te overtuigen van hun waarde als functionerend onderdeel van de maatschappij. Door zijn beschrijving van karakters uit de onderlaag als mensen met goede en slechte eigenschappen, verlangens en ambities - hoe nederig ook - werden zij onttrokken aan de grauwe massa die zij in de ogen van de beter gesitueerden waren. Wij moeten niet vergeten, hoe absoluut de kloof was tussen arm en rijk; men wist nauwelijks van eikaars bestaan. Deze onwetendheid leidde als vanzelfspre kend tot het generaliseren dat ook nu nog plaats vindt bij in -relatief - isolement levende groepen: zij willen niet werken, zij zijn dom, zij zuipen en hoereren... Dit is door Dickens in belangrijke mate doorbroken met zijn realistisch/humoristische beschrijvingen van bijvoorbeeld een Mrs. Gamp (Pickwick Papers) die -halflazarus- met haar handen nog bezoedeld door het afleggen van een lijk, met diezelfde handen een uur 15 The Dutch Dickensian Volume XXVII Extraordinary Gazette februari 1837

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 15