X 'V- - A Herfst 2007110.61 jfgflj psychoanalysis has shown that laughter and anguish are separated only by a thin boundary, which is easily crossed whenever the power of rationality is withheld and with it the selfs imag ined mastery over its experiences. Loss of control and apparently indecipherable signs are typical of dreams and, in fact, it is significant to observe how several parts of Dickens's writings are imbued with an oneiric quality that confers a sense of estrangement to what could otherwise be considered rational and objective if regarded in a different light. Finally, when the voyage into the night discloses uncanny revelations that the self is no longer able to contain, madness appears as a lucid attempt to tackle with despair. We onderscheiden veertien karakterstijlen die Dickens als een soort palet met veertien kleuren gebruikt om zijn karakters vorm te geven. Uit het onderzoek blijkt de hypothese van Paganoni te bevestigen. Arthur is een 'Serious Style' karakter in een behoorlijk extreme vorm. Dickens weet heeft met Arthur vrijwel alle 'moderne' criteria voor een depressieve persoon op een rijtje gezet. Dat is belangrijk omdat de psychologie in die tijd nog lang niet zover was!. Arthur scoort laag op Self Confident Style en op 'Agressive Style' wat hem ongeschikt maakt als ondernemer. Vandaar dat Pancks (wel Agressive Style) een mooie 'coach' voor Arthur is. Dat het goed 'klikte' tussen Arthur en met Solitary Style technicus Daniel Doyce zien we ook in de grafiek, ^mthur was een wat introverte man die wel aardig en erg sociaal was, wat we terug zien in de hoge score op Devoted Style. Misschien moeten we ons bij Arthur iemand voorstellen zoals Prins Claus? Overigens is dit de eerst keer ciat ik een Serious Style karakter in Dickens werk tegenkom. Het lijkt me aardig om bij het huidige Book of Study Our Mutual Friend weer een te analy seren karakter te kiezen en dan jullie te vragen met de online survey mee te doen. Voor het geval je je nog niet hebt aangemeld daarvoor; stuur even een mailtje naar info@personae.nl dan krijg je een uitnodiging voor het onder zoek. Voor meer informatie over de veertien karakter tijlen: zie www.personae.nl 80X a^ le otrtpefc ?nt, x .--st V

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 18