ggggÉ 200700.61 Rusland trachtte een oude doelstelling, nl. om bij de Balkan een zee-engte te creëren, te ver wezenlijken. Rusland had door het optreden van tsaar Nicolaas 1 tijdens de opstanden van 1848, aan prestige gewonnen en dacht dat Europa hem niets in de weg zou leggen. Maar het tegendeel was het geval. Rusland stond alleen en Frankrijk, Engeland, Pruisen en Oostenrijk, vormden samen de tegenstanders. Op de Krim werd de oorlog uitgevochten. Het leek al gauw een groot internationaal conflict. De reden waarom we nu zoveel over die oorlog weten is dat er zoveel verslaggevers en Florence Nightingale bij aanwezig waren die er over rapporteerden, o.a. aan kranten. Om Little Dorrit dus beter te kunnen begrij pen is het goed om naar een aantal factoren te kijken die in die tijd speelden. Ik stel de vraag hier centraal: is het 'Circumlocution Office' een goede afschildering van de Civil Service uit 1855? Nu bestaat er een rapport uit 1854: Report on the Organization of the Permanent Civil Service, geschreven voor het parlement. Het komt met een aantal conclusies die het slecht functioneren van dit departement bevestigt. Zo wordt er bijvoorbeeld gesteld dat de men sen die werk zoeken bij dit departement lui, niet ambitieus en incapabel zijn. Voorts dat mannen met beperkte mogelijkheden en waar schijnlijk met niet al te beste reputatie belang rijke posities kregen omdat ze uit adellijke families kwamen of vanwege politieke belan gen. De beginnelingen bij de Service waren niet getraind en kregen ook nauwelijks een opleiding. Ze besteedden hun tijd grotendeels me het kopiëren van stukken en andere routi ne klussen. De promotie ging via anciënniteit ongeacht de kwaliteit van de persoon in kwes tie. Het slecht functioneren van dit departe ment leidde dat zaken vertraging opliepen, mensen werden misleid, soms verdwenen zaken in de doofpot. De schrijvers van dit rap port kwamen met een aantal voorstellen tot verbetering waaronder gedwongen examens voor kandidaten. Het moet gezegd in het jaar van Dickens' dood 1870 was de reorganisatie van de Civil Service een feit. Dus zoals Dickens het Circumlocution Office beschrijft als zijnde een ministerie waarbij het draait om: de schijn ophouden, vriendjespoli tiek, rang en stand, elkaar de bal toespelen, leeghoofdige aristocratenzoontjes een baan en inkomen verschaffen, klopt dat, alleen schrijft Dickens in satirische zin. Dickens overdrijft in zoverre dat hij het Circumlocution Office een moedwillige belemmering van zaken toe schrijft onder leiding van zeer kleinzielige ambtenaren met als motto: how not to do it. Maar hoe erg dat ook was, die wantoestanden van de Civil Service waren al jaren aan de gang dus waarom was Dickens exact in 1855 zo vreselijk boos? "Rh») Russell, die voor de Times schreef. In het begin werd zijn berichtgeving zelfs niet geloofd. Er kwa men onderzoeksrap porten. De belang rijkste was: Reports from the Select com- 25 tsiaii Volume XXVII Welnu de Krimoorlog woedde. Engeland had al sinds 1815 geen oorlog gekend en had de logistiek niet op orde. In de winter van 54-55 verloor het Britse leger dat op de Krim gelegerd was driekwart van de manschappen aan oorzaken die niet met oor logsvoering te maken hadden. En misschien voor het eerst in de geschiedenis, er werd uit voerig in de kranten over geschreven door oorlogscorrespondenten die ter plekke aanwe zig waren. De beroemdste was wel William Howard

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 25