Herfst 2007 no.61 lokale markten uit de omgeving. Dit was het bewijs dat de rampspoed van het jaar daar voor niet nodig was geweest. De ambtenaren met de Circumlocution-Offïce-mentaliteit had den heel veel onnodige doden op hun gewe ten. Maar zonder de portrettering van de Barnacles en de beschrijving van het ministe rie va omhaal zou het boek Little Dorrit veel saaier en gezapiger zijn geworden. DICKENS EN AMERSFOORT door Guus de Landtsheer De jaarlijkse buiten dag van onze branch vond dit jaar plaats in Amersfoort en dus kregen wij van het bestuur de opdracht de link met deze stad en Dickens te leggen. Was dit geen onmogelijke opgave? Dickens is toch nooit in Nederland geweest? Nu weten we in onze branch daar meestal wel een mouw aan te passen. In Doughty street is dankzij baanbrekend onderzoek van onze kant al menige Dickens locatie op de wereldkaart van een Nederlands vlaggetje voorzien. Ik hoef hier slechts te verwijzen naar Dordrecht, Bronkhorst, Deventer en natuurlijk ook Haarlem. Zonder deze plaatsen zou het akelig stil zijn qua Nederlandse inbreng in de "Dickens World". Daarnaast blazen ook bui tengewesten als Groningen, Roosendaal een weliswaar bescheiden maar aardige partij mee. Van Amersfoort was tot voor kort niets verno men, maar het bestuur had ons niet voor niets naar deze plaats laten komen. Er moest dus een oplossing voor handen zijn. Mijn vingers jeukten, dit was duidelijk een kolfje naar de hand van de afdeling Dordrecht. Ik zal u niet langer in spanning laten; we hebben het raad sel inderdaad op weten te lossen. Hieronder vind u een uitvoerig verslag hoe het raadsel is opgelost. Al snel hadden wij door dat het vraagstuk uit twee delen bestond. Ten eerste: is er een Dickens in Amersfoort en ten tweede: is deze Dickens in verband te brengen met onze Charles Dickens. De eerste vraag bleek buiten gewoon eenvoudig op te lossen. In het tele foonboek van Amersfoort komt een zekere Dickens voor die zich aldaar in zijn levenson derhoud voorziet met het bepleisteren van muren en plafonds. Nu is er absoluut niets tegen het eerzaam beroep van stukadoor, maar daaraan denken we toch niet in de eerste plaats als we denken aan een familierelatie met onze Dickens. Genealogen laten zich echter niet zo snel uit het veld slaan en hebben voor dit soort "onmogelijke gevallen" een oplossing bij de hand die bekend staat als "de genealogische paradox". Ieder van ons is zoals bekend in het bezit van een natuurlijke vader en moeder, die op hun beurt ook weer een vader en een moe der gtxiad moeten hebben en die ook weer. Schrijven we die namen nu in opeenvolgende generaties gegroepeerd onder elkaar dan zien we met onze eigen naam bovenaan een stam boom in de vorm van een als maar breder wordende driehoek ontstaan. Ieder van ons kan dus aantonen, als we maar steeds verder terug gaan in de tijd, in het bezit te zijn van een als maar groter wordend aantal voorou ders. Op het eerste gezicht lijkt het er dus op dat er vroeger meer mensen geleefd moeten hebben dan nu. We weten echter dat dit onjuist is. Integendeel er waren er juist min der. Hier uit volgt onweerlegbaar dat al die verschillende familie-driehoeken of piramides naar mate we verder terug gaan in de tijd moeh .1 bestaan uit namen die we ook in de 29 The Dutch Diekensian Volume XXVII

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 29