Herfst 2007 no.61 VAN DE REDACTIE Dickens belangrijker dan wijsgeren als Heidegger of Nietzsche.. Je moet maar durven! The Dutch Dickensian Volume XXVII 4 Bij het denken over het hoe en wat bij het samenstellen van het herfstnummer van The Dutch Dickensian kwam ik terecht bij een arti kel geschreven door H.J. Pott met de niet alle daagse titel van: Postmodern bourgeois libe ralisme :Rorty, Dickens en de revolutie Niet direct een titel waarbij je denkt: Ja, daar wil ik alles van weten! Het is ergens geschre ven aan het eind van de jaren negentig van de vorige eeuw en daarin wordt gewag gemaakt van de moeilijke tijden voor de filosofie. Van koningin der wetenschappen was deze disci pline hard op weg als overbodig te worden gezien. Wat zo vraagt de post-moderne mens: is het nut van filosofie? Nu weten wij Dickensians wel dat onder dit adagium veel kinderen met het badwater zijn weggegooid, maar zelfs de redactie moet erkennen zich redelijk gelukkig te voelen zonder dagelijks met Hegel op schoot te zitten. Omdat in het artikel ook werd gerefereerd aan Dickens wil den wij er toch meer van weten. De schrijver verwijst in zijn betoog naar Rorty, een moder ne Amerikaanse filosoof die het nota bene opneemt voor diezelfde post-moderne mens. Het leek mij vloeken in de kerk, maar volgt u eens het betoog van Rorty. Stel dat in een niet al te verre toekomst, na een nucleaire holocaust, het Westen compleet van de aardbodem zal zijn weggevaagd - zo compleet, dat er alleen nog hier en daar wat verspreide boeken, films, kunstwerken en blaadjes van computerfreaks van over zijn gebleven. En stel dat weer veel later, bijvoor beeld in het jaar 2500, in een ongerept geble ven uithoek van de aarde, een aantal cultu- reel-antropologen zich in deze verloren gega- ne westerse' beschaving zou gaan verdiepen. Dan zouden ze oneindig veel meer hebben aan het terugvinden en bestuderen van het werk van Dickens, dan wanneer ze het verzameld werk van wijsgeren als Heidegger of Nietzsche zouden terugvinden en zich door dit filosofen-duo lieten leiden. Dickens name lijk zou ze in staat stellen om een complex van attitudes die voor het Westen van belang waren, te begrijpen op V een manier - -TB' waarop de twee genoemde filosofen dat nooit zouden kunnen. Dickens zou ze in contact brengen met wat altijd het hart van de westerse beschaving is geweest: haar principiële democratisch-plu- ralistische gezindheid, haar hoop op vrijheid en gelijkheid, aldus Rorty. Dit politiek plura lisme is naar zijn mening door de roman, en met nanw door sociaal geïnspireerde romans als die van Dickens, altijd veel nadrukkelijker bevorderd dan door de filosofie.... Als we Rorty dus goed begrijpen moeten we in plaats van een boekenkast vol filosofen eerder de planken vullen met Dickens. Des te meer Dickens des te groter de kans om na een grote ramp nog iets van de westerse cultuur te red den. Welaan dit is een gedachte die de redac tie aanspreekt. Bovendien kunnen wij hier zelf een bijdrage aan leveren en zijn we niet afhan kelijk van grote onduidelijke organisaties. Het enige dat u hoeft te doen is tijdens de volgen de boekenveiling voor een schappelijke prijs het verzamelde werk van Dickens aan te schaf fen. Thuis gekomen timmert u een plank aan de muur in de kast onder de trap en plaatst hierop de aanwinst waarna de kans op redding van onze beschaving duidelijk is toegenomen. Als u op deze plank dan ook nog de diverse jaargangen van The Dutch Dickensian plaatst, hoeft zich daarna geen zorgen meer te maken over de ondergang van onze westerse bescha ving. Redactioneel werk is vaak lijden in een zaamheid, maar na lezing van het bovenstaan de artikel begrepen wij dat dit lijden niet zin loos is. Te weten een schakel te zijn in de grote keten van professionals die pal staan voor handhaving van onze beschaving geeft ons een intens gevoel van geluk. Mocht u hierin mee willen delen, sluit u dan bij onsaan en lees Dickens of nog beter schrijf over hem en bewaar h ?m naast de gasmeter. http://igitur-archive.library.uu.nl/sg/2007- 0702-201131/post_pott.pdf

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 4