Winter 2007 no.62 with Scribe and the last time but one, Victor Hugo had the most fantastic of apartments, and stood in the midst of it, a little fine-fea tured gallant fellow. Now Scribe is in Père La Chaise, and the fantastic apartment is in the Channel Islands and Victor Hugo is an old photograph in the shops, with a quenched eye and a stubbly beard and no likeness to anyone I ever saw.". In de introductie van "Charles Dickens, 1945" schrijft Pope-Hennesy dat zij de eerste is geweest om een nieuwe biografie van CD te schrij ven op basis van de "Collected Letters, Nonesuch Press 1938". In de slotalinea van die intro ductie schrijft zij als volgt: "Other great writers, Victor Hugo for example, have found themselves instinctively in opposition to the society of their day and for one reason or another have been thrown out from the country of their birth. Dickens, in spite of hid fights for humanity and justice, alienated no one among his compatriots, earned the worship of countless thousands of readers was taken to all hearts." Natuurlijk is dat waar. Maar VH is gelezen, gedruktherdrukt en vele malen opnieuw uit gegeven reeds tijdens z'n leven. Hij kon terug komen in Parijs tijdens de strijd van de com munards, hij werd verafgood. En dat hij in onmin leefde met regering de Tweede Republiek en het Tweede Keizerrijk, interes seerde hem niet veel, heel de wereld wist van z'n amoureuze escapes en hij werd er oud bij. Het deeu er allemaal weinig toe voor de ver ering die de Fransen voor hem koesterden. Nu, vele jaren later, met ook de beschikking over bijna alle, ongecensureerde brieven van CD, is het eenvoudiger om de verzuchting te slaken: wat als CD nu eens niet dat eigenaar dige stukje in Personal in Household Words van 12 juni 1858 geschreven had en gewoon gedaan had wat z'n hart en gevoel hem ingege ven hadden? Natuurlijk hebben de series voorlees avonden heel veel van z'n energie gekost. Maar er is ontegenzeggelijk ook heel veel energie gaan zitten in de maskerade van zijn dubbele leven. Forster, J.The Life of Charles Dickens, 1876 Household Words XVII, N° 429, Saturday, June 12, ^858. Hugo, V. Le Dernier Jour d'un Condamné". Uitgave van 1879. Letters of Charles Dickens Intelex, The Complete Unabridged Pilgrim Edition on cd-data base, 2006 Mellot, Ph. Marville Photographies 1852-1877 Paris sens dessus dessous,2004 Pope-Hennesy,Charles Dickens, 1947. Robb, Graham. Victor Hugo, 1997. The Dutch Dickensian Volume XXVII 10 Dame Una Pope-Hennessy Dame Una Pope-Hennessy Gebruikte literatuur: 1 Countess of Blessington: geboren in 1789 als Marguerite Power trouwde zij, na twee eerdere huwelijken, in 1818 met Count Blessington. Na diens overlijden in 1830 ging zij 'Salon' houder Vanwege haar vermeende scandaleuze betrekkingen met Count D'Orsay werd zij door de gevestigde Londense Society met de nek aangekeken. Zij deed bewust een beroep op aan stormende en gevestigde talenten om deel te nemen aan haar Salon. JF introduceerde CD bij eind dertiger jaren.Vanaf 1840 komt zij tot haar dood in 1849 regelmatig voor in de correspondentie van CD. Zo schrijft hij haar na zijn fistel operatie en vóór zijn reis naar Amerika: "the Surgeons knive is a bad sharpener of the pen.". N.B. Hoe een Salon werkt heeft Lev Tolstoy schitterend beschreven in het eerste hoofdstuk van Oorlog en Vrede.

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 10