BIOGRAPHIE VAN JO, HET SWIEPERTJE. door Ton Vroom Charles Dickens heeft ongelooflijk veel personen geschapen. Sommigen ervan hebben internationale bekendheid gekregen zoals Samuel Pickwick die zelfs voort leeft in een zeer bekend Nederlands theemerk. Uriah Heep is in de hele wereld synoniem met gluiperigheid (je kunt met verve de stelling verdedigen dat Marten Toonder daar zijn gluiperig stripfiguurtje Hiep Hieper aan ontleend heeft). En natuurlijk is ook alom bekend van musical tot stripverhaal: Oliver Twist. Jo, een personage uit Bleak House geniet wat minder bekendheid. Mogelijk dat zulks zijn oorzaak heeft in het op jeugdige leeftijd verscheiden van Jo. We weten precies op welk moment Jo the crossing-sweeper de geest gaf, in afleve ring XV, mei 1853 van Bleak House. We weten ongeveer wanneer hij geboren was. Want zijn leeftijd is vagelijk bekend. Immers in Household Words, augustus 1851, wordt Jo als veertien jarige jongeling ten tonele gevoerd. We weten eigenlijk niets van z'n moeder behalve misschien een kleine aanwijzing. We kunnen gissen naar en een veronderstelling maken over wie z'n vader was. Redelijkerwijs kunnen we het nodige vertellen over hoe hij zijn leven doorbracht. Winter 2007 no.62 Inleiding: Bleak House. In Bleak House draait alles om het grote juri dische gevecht: Jarndice versus Jarndice, in de onwaarschijnlijk stroperige wereld van de Chancery. Iedereen, alle roman figuren zijn op de een of andere manier verknoopt met dat conflict. CD schets een ondoordringbare muur van wetten die slechts één doel dienen: het laten voortbestaan van de Chancery zonder dat de samenleving of particulieren er ook maar enig voordeel bij hebben. Equity Law zijn verworden tot onbillijkheid onrecht. Naast zijn eigen, negatieve ervaringen met de Chancery ten tijde van het plagiaat proces over de rechten van zijn Christmas Carol in Proza, steunt zijn schildering op de abjecte praktijken van de Chancery die met enige regelmaat in de publiciteit kwamen. Erfenissen waarvan de regeling de erflaters meer kosten dan de erfenis opbracht, middel eeuwse praktijken om personen, eigenlijk om niets, jarenlang te gijzelen en dan de rechters en andere juristen die er alleen maar op uit leken te zijn om hun eigen belang te dienen. In 1850 is er weliswaar een Reform Bill die dat allemaal zou wijzigen maar in de praktijk en volgens CD is daar bitter weinig van terecht gekomen zie PS). In BH gaat het om het rechtmatige bezit van Bleak House. Ooit was het een twistappel tussen de verschillende leden van de familie Jarndice wie nu de oud ste, meeste rechten had om het te erven. Meerdere leden van de familie Jarndice zijn al aan de zaak kapot gegaan. In BH woont John Jarndice erin maar hij is niet de mogelij ke erflater wel een van de velen die een aan spraak maken op de erfenis. In het eerste hoofdstuk van BH maken we kennis met de Chancery en twee Chancery pupillen, wezen, uit de zaak Jarndice vs Jarndice: Ada Richard. Ze worden onder de hoede geplaatst van John Jarndice van Bleak House. Maar omdat hij vrijgezel is dient er een chape ronne gezocht te worden voor Ada in de per soon van een wees: Esther Summerson, de belangrijkste "ik"figuur van BH. Wezen spelen een belangrijke rol in het oeuvre van CD, in BH worden vier van de voornaamste rollen toegedicht aan wezen, in volgorde van opkomst: Ada, Richard, Esther en Jo. Op de een of andere manier zijn ze allemaal ver knoopt met de zaak Jarndice vs Jarndice. De romance van Ada Richard; de romance van Esther vormt, in bonbon termen gesproken, de roomzachte coating van de bitterste choco lade waaruit BH bestaat. Dat Jo door CD een belangrijke rol, zo niet de hoofdrol, was toegedacht moge blijken uit het gegeven dat Jo prominent staat afgebeeld op de titelplaat van Bleak House. Jo staat uitge beeld met een bezem in de hand op de hoek 19

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 19