verschil was te groot voor een huwelijk. In Bleak House komen een aantal mannen voor die in potentie de vader van Jo zouden kunnen zijn. Het zijn mannen die zich op enig moment min of meer met Jo bemoeien, het goed met hem voor hebben dan wel hem pro beren te verbergen. Daar zijn er dan een stuk of wat van die als vader van Jo zouden kunnen optreden: Skimpole, Snagsby, Bucket, Captain Hawdon, Tulkinghorn. Captain Hawdon komt als eerste in aanmer king als mogelijke vader. Zijn vrijgevigheid onder het pseudoniem Nemo, op momenten dat hij een paar shilling verdiend heeft met copieer werk voor Snagsby, zouden een indi catie kunnen zijn dat hij zich meer dan nor maal betrokken weet bij het wel maar vooral wee van Jo.Maar evenzeer kan de stelling ver dedigd worden dat de vrijgevigheid richting Jo louter dient om het goede karakter van Captain Hawdon te onderstrepen. Als mogelij ke vader van Jo laat hij Jo eigenlijk te veel links liggen. Bovendien was Captain Hawdon waarschijnlijk onder dienst in het buitenland op het mogelijke moment van conceptie. Daarnaast zou Jo dan een halfbroer van Esther Summerson zijn en dat maakt de intri ge wel erg ingewikkeld. Harold Skimpole, CD heeft met deze figuur een echte wolf in schaapskleren geïntrodu ceerd. Skimpole heeft kinderen, een vrouw en vader waar hij zich volstrekt niet om bekom mert. Behalve het feit dat Skimpole het wel eens over ze heeft komen ze verder niet in BH voor. Nu is Skimpole ogenschijnlijk erg vrien delijk, aardig, hij noemt zichzelf een kind dat nergens van af weet maar onder de hand buit hij te beginnen met Jarndice iedereen uit. Als Richard en Ada, met Esther Summerson als chaperonne, als Chancery pupillen bij Jarndice in Bleak House logeren, weet Skimpole ook geld van hen af te troggelen op het moment dat hij door deurwaarders vanwe ge z'n schuldeisers opgepakt dreigt te worden. Op het moment dat de zieke Jo door Esther mee wordt genomen naar Bleak House legt CD Skimpole zinsneden in de mond die zo door Scrooge uitgesproken zouden hebben kunnen worden: Jarndice: "..that if this wretched creature (Jo) were a convicted prisoner, his hospital would be wide open to him.." Skimpole:"...- but why isn't he a prisoner then?". Het is natuurlijk ook geen toeval dat Skimpole zijn naam net zo iets betekent als die van Scrooge: afschuimer. In zekere zin zet CD met Skimpole een figuur neer die net zo perfide voor de samenleving is als Scrooge: Scrooge eist faillissement op en krijgt dat; Skimpole veroorzaakt door wel te bestellen en zoge naamd te kopen, maar nooit te betalen het faillissement van velen. Dat Skimpole als Jo ziek in de stallen van Bleak House ligt, Inspector Bucket inlicht waar Jo zich bevindt, maakt hem ook nog tot een verrader. Skimpole krijgt daarvoor £5.- van Bucket. Maar voor de rol van vader is hij te licht, pecuniair gezien dan. Immers op kre diet clandestien de liefde bedrijven was er niet bij: eerst betalen zei de botervrouw" tenslot te. Tulkinghorn, die copieer werk uitbesteedt aan Snagsby,uitermate betrokken bij de zaak Jarndice vs Jarndice maar vooral om er achter te komen wat het Geheim van Lady Dedlock is. Immers, hij heeft uit een reactie van Lady Dedlock afgeleid dat er tussen haar en de kopiist, Nemo, een relatie zou hebben kunnen bestaan. Als hij met Snagsby op zoek gaat naar de kopiist blijkt Nemo te zijn overleden. CD zet hem neer als" An oyster of the old school, that nobody can open." Eigenlijk geen goede vader voor Jo, ook niet als een beetje vergeten jeugdzonde, zijn streberigkeit zal hem in de weg gestaan hebben. Tulkinghorn is uit op geld en macht en dat denkt hij te berei ken door Lady Dedlock te chanteren. Vanwege een verhaal dat hij van Snagsby heeft over een gesluierde dame die met een swiepertje een graf bezoekt en dat joch dan een souvereign geeft komt hij op het spoor van Jo. Hij zit ach ter Jo aan omdat hij vermoedt dat Jo Lady Dedlock iets heeft laten zien dat haar chanta bel maakt. Voor hem mag Jo daarna van het 23 Nol. No 2. Winter 2007 no.62 N03. XXVII

The Dutch Dickensian | 2007 | | pagina 23